GEZİ

Anadolu yakasındaki korular

Anadolu yakasındaki korular, İstanbulların nefes aldığı yegane yerlerden. Kışı ayrı yazı ayrı, ama bahar aylarında apayrı güzellikle olan bu korularda bu hafta sonu bol oksijenli bir gün geçirebilirsiniz.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu

Kanlıca’da yer alan Mihrabat Korusu, muhteşem Boğaz manzarası, yürüyüş parkurları, yemyeşil ağaçları ile güzel bir gün geçirmeyi garanti ediyor. Tempolu yürüyerek yarım saatte koruyu turlayabilirsiniz. Yürüyüş sonrası çayınızı, kahvenizi içeceğiniz kafeler de var. Mihrabat Korusu’nun geçmişini merak ederseniz, tarihinin Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzandığını belirtebiliriz. Yüzyıllar boyu padişahları, sultanları ağırlayan ve yazarlara ilham kaynağı olan bu mekan bakarsınız sizde de farklı hissiyatlar uyandırır.

Cemile Sultan Korusu

Cemile Sultan Korusu

.

Cemile Sultan Korusu

Kandilli’de bulunan Cemile Sultan Korusu, Sultan Abdülmecit’in kızı Cemile Sultan anısına padişah tarafından satın alınmış, sonraki yıllarda da çeşitli isimlere ev sahipliği yapmış. İlerleyen yıllarda İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kiralanarak hizmete açılmış. Üyelik sisteminin uygulanıyor ama içerisi dolu değilse çoğunlukla halka açık. Biz birkaç kez kolayca girdik. Kafeleri ve iki köprü manzaralı havuzuyla görülebilecek en güzel İstanbul manzarasına sahip.

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

.

Beykoz Korusu

Abraham Paşa’nın padişahla tavla oynarken kazandığı söylenen koru, Boğaz’a hakim bir noktada Riva’ya kadar uzanan geniş bir alana sahip. Dolayısıyla Anadolu yakasındaki korular içerisinde en uzun yürüyüşleri burada yapabilirsiniz. Korunun içinde iki tane kır kahvesi, bir restoran, iki sera, çocuk bahçesi, piknik alanları yer alıyor. Ayrıca korunun içindeki havuzlar, bu havuzlardan birinin içindeki adacık ve saray kalıntısı ilginizi çekebilir.

Hidiv Korusu

Hidiv Korusu

Anadolu  yakasındaki korular

Hidiv Korusu

Her biri soy kütüğüne sahip ağaçlarla çevrili geniş bir korunun ortasındaki Hidiv Kasrı’nı burada düzenlenen düğünlerden de biliyor olabilirsiniz. Mevsiminde tam bir lale cenneti oluyor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, İstanbul’un en büyük gül bahçesi de burada. Harika Boğaz manzarası belirtmeden geçmek olmaz. Zira Osmanlı padişahları tarafından av sahası olarak kullanılan korunun tarihi Bizans dönemine kadar gidiyor. Restoranları ve kafeleri de var.

Otağtepe Tema Park

Otağtepe Tema Park

.

Tema Vakfı Otağ Park

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu ayağında, şehrin gürültüsünden uzakta doğal bir park. Öyle uzun koşular yapacağınız bir yer hayal etmeyin. Daha ziyade serilmek için bir yer burası. Hem şehrin içinde hem de insanı şehirden uzaklaştıran bir yapısı var. Hani köprüden geçerken gördüğünüz o kocaman Türk bayrağı burada. Tema Vakfı’nın beş yılda yaptığı bu parkta bitkiler gezenlerin bilgilendirilmesi amacıyla küçük tabelalarla anlatılmış. Sıcak yaz günlerinde nispeten serin olan parkta, çimenlerin üzerindeki minderlerde manzaranın tadını çıkararak kitabınızı okuyup, güneşlenebilirsiniz.

kır düğünü

Anadolu yakasındaki korular Anadolu yakasındaki korular

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Hıdırellez 2015 etkinlikleri

Sonraki liste

Orada olsaydım dedirten dünyanın en güzel yerleri

Meltem Akgüden

Meltem Akgüden