MÜZİK

Barış Manço hakkında az bilinen 10 şey

Barış Manço deyince aklınıza şarkıları, kıyafetleri, adam olacak çocuklar, gezginliği gibi sayısız şey geliyordur şüphesiz. Birkaç neslin hafızalarında farklı imajlarla yer tutan Barış Manço ile ilgili az bilinen hikayelerden bir liste hazırladık. 

Listedeki bilgiler Barış Manço’nun televizyon programlarında ya da söyleşilerinde bizzat anlattığı hikayelerden derlenmiştir.

Birçok albüm kapağını kendi tasarladı

İstanbul’daki Galatasaray Lisesi ve Şişli Terakki Lisesi eğitimlerinden sonra 1963’te Belçika Kraliyet Akademisi’nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi aldı. Müzisyen ve televizyoncu olarak tanıdığımız Barış Manço aldığı bu eğitimi sessiz sedasız kullandı aslında. 90’lara kadarki kaset kapaklarını bazen tek başına bazen de Kurtalan Ekspres’teki arkadaşları Bahadır ve Cihangir ile birlikte tasarladı.

Domates, Biber, Patlıcan ve bahtsız Barış

Barış Manço bir röportajında gülerek anlatıyor Domates Biber Patlıcan şarkısının hikayesini… 60’ların sonunda evine davet ettiği bir kadına açılmak istemiş ama uzun bir süre cesaretini toplayıp konuya girememiş. Tam fırsatını buldu derken lafa girdiği sırada sokaktan “domateees biber patlıcaan” sesi yankılanmış, yine vuslata erememiş Barış Manço. Kadınla aralarında bir şey olamadan son bulmuş. Şarkının çıkış noktası da bu trajikomik olay olmuş.

adam-olacak-cocuk7’den 77’ye “tutmaz” demişler

1988 yılında yayın hayatına başlayan Barış Manço’nun unutulmaz programı 7’den 77’ye, Manço’nun kurgulayıp TRT’ye sunduğu bir taslakmış önceleri. TRT programın tutmayacağı önyargısıyla geri çevirmiş önce. Daha sonra TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine gelen Serpil Akıllıoğlu döneminde, biraz küstürülmüş olsa da Barış Manço’yla programı yeniden görüşüp yayına alma kararı alınmış (Listede Barış Manço’dan duyulmayan tek bilgidir bu. Serpil Akıllıoğlu’nun, Dialog Anlatım İletişim’deki spikerlik/program yapımcılığı dersinde anlattığı bir anıdır). “Tutmaz” denilen program, hepinizin de bildiği üzere 10 yıl boyunca 378 kez ekrana gelerek bir rekora imza attı, beş kez Altın Kelebek Ödülü aldı. Tabii 7’den 77’ye deyince akla ilk olarak Adam Olacak Çocuk bölümü geliyor. Çocuklara yönelik böyle bir programı yapma fikrinin nasıl oluştuğunu Laf Lafı Açıyor’a konuk olduğunda şöyle anlatıyor Barış Manço: “70’li yıllarda -ki henüz o zamanlar Arkadaşım Eşek şarkısı yapmamıştım- konserlerde çocuk dinleyiciler artmaya başladı, şarkılara eşlik ediyorlardı. Ben de bunun karşılığını onlara vermeliyim diye düşündüm.”

Barış Manço ve Oğulları (Moğollar) adlı komedi

Malumunuz 1970 yılında Moğollar grubuyla güçlerini birleştirmişti Barış Manço. Üç şarkı ve bir 45’lik üreten bu birliktelik MançoMongol olarak anılıyordu. Buraya kadar  ön bilgiydi, gelelim asıl hikayeye. Birlikte sahneye çıkıp para kazandıkları için maliyenin peşlerine düşmüş haliyle. Onlar da bu yasal prosedür gereği harcamaları karşılığında faturayı bu oluşum adına kestiriyorlarmış. Bir gece geç vakitte yemek yedikten sonra, Barış Manço faturayı “Barış Manço ve Moğollar” adına kesmesini söylemiş lokanta sahibine. Faturayı alınca ismin “Barış Manço ve Oğulları” olarak yazıldığı görmüş ve bir hatıra olarak yıllarca saklamış. Kısa süreli bu birlikteliğe bolca anı sığdırmışlar aslında. O yıllarda başlarında geçen ilginç bir hikaye daha var. İsterseniz tıklayıp kendilerinden dinleyin…

7-den-77-yeDerdini anlatacak kadar dil bilmenin ustası

Hem müzik kariyeri hem de televizyon programı sayesinde 140’dan fazla ülke gezip yaklaşık 600 bin kilometre yol kateden Barış Manço, her gittiği yerin dilini biliyormuş gibi geldi hepimize. Bunda beden dili illüzyonunun etkisi büyük elbette ancak Barış Manço Türkçe kadar iyi bildiği Fransızca ve İngilizce haricinde derdinizi anlatacak kadar 12 dil biliyordu. Ki Japonya’da verdiği konserlerden bu örneği hatırlayacaksınız.

Şu Arap sabunu hikayesine bir açıklık getirelim

Hani doğru bilinen yanlışlar vardır ya, Barış Manço’nun saçlarını Arap sabunu ile yıkadığı da işte böyle bir şey. Bir televizyon programında kullandığı ürünün Arap sabunu özlü bir çeşit karışım olduğunu, temizlik amacıyla kullanılan sabunla alakası olmadığını açıklamış. Olur ya bir yerlerde okursanız, aman ha denemeyin! Saç demişken, Barış Manço’nun askere alındığında kesmek zorunda kaldığı saçlarını ömrünün sonuna kadar sakladığını ve şu anda Moda’da müzeye dönüştürülen evinde sergilendiğini de söyleyelim.

Bu balayı bildiğiniz türden değil

1978 yılında Lale Manço ile evlendikleri günün akşamı, soluğu Türkiye’nin en eski treni Kurtalan Ekspres’te alan çift balayına nereye gidiyor dersiniz? Ankara’da program çekmeye!

Filmden sonra fotoromanbaris-manco-fotoroman

1975 yılında oynadığı ilk ve tek sinema filmi Baba Bizi Eversene’den sonra 70’lerin sonunda doğru fotoroman denemeleri başlamış.  Barış Manço 2023, Küheylan ve Hal Hal adlı fotoromanlarda başrol oynamış. Hatta bir süre sonra Kurtalan Ekspres üyeleri de rol almışlar.

 Tereciye tere satmışlar

Okulda başarılı olamayan bilim insanları, sanatçılar vardır, Barış Manço da bu cenahtan. Galatasaray Lisesi’nde müzik dersinden kalan iki isimden biri o, diğeri ise Timur Selçuk. Sanmayın ki Barış Manço’nun müziğe ilgisi bu yıllardan sonra başlamış. Aileden gelen müzik altyapısı onu çocuk yaştan itibaren müziğin içine sürüklemiş. Hatta ortaokul ikinci sınıftayken okula konser için gelen Erkin Koray ve Ritimcileri’ni izlerken “Ben de bir gün onlar gibi sahneye çıkacağım” demiş kendi kendine. Keza lise yıllarında kurduğu Kafadarlar ve Harmoniler adlı gruplar dışında Los Pijamos ile de sahneye çıkmış (sahneye pijamalarla çıktıklarını biliniyor).

Sağ gösterip sol çakanlar

Şu tanımı hepimiz duymuşuzdur: Cem Karaca solcuydu, Barış Manço sağcı. Müzisyen arkadaşlarının (Bahadır Akkuzu gibi) anlattığına göre ne sağda ne solda, ortada olmaya olmaya özen gösterse de bu imajla anılmış. Ancak bu algı, sağ sol ayrımının en keskin olduğu yıllarda bir konser sonrası sağcı bir grup tarafından aracına dinamit atılmasına engel olamamış. Bu saldırıda Pir Sultan Abdal’ı yorumlamış olmasının etkisi olduğu iddialar arasında.

beden-dili

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

En popüler 5 Demba Ba şarkısı

Sonraki liste

Emel Kurhan'dan 'gezilecek şehirler' listesi

Eda L.

Eda L.