GEZİ

Barselona gezisi sırasında yapılacak 10 şey

Herkesin Barselona’sı farklıdır. Bu büyülü şehir, kimine futbolu çağrıştırır kimine mimari harikaları kimine de lezzetli tapasları. Yoksa çoktan Barselona gezisi için bavul toplamaya başladınız mı? İşte Barselona gezisi sırasında yapılacak 10 şey.

Şehri yürüyerek keşfet

Barselona büyük bir şehir olabilir ama bu, şehri yürüyerek dolaşamayacağınız anlamına gelmiyor. En azından bir gün metro ve otobüsten uzak durarak mimarisi ile öne çıkan kenti daha iyi tanıyabilirsiniz. Yürüyüş için Ciutadella Parkı ve Joan Miro iyi bir başlangıç olabilir.

Ciutadella-Parki-Joan-Miro

Gaudi ve modernizmi hisset

Şüphesiz ki Barselona gezisi sırasında görülecek yerlerin başında Antoni Gaudi’nin eserleri geliyor. Barselona’yı modern mimari ile harmanlayan mimar Gaudi’nin eserlerini bulmak için çok zorlanmayacaksınız. Abartısız, şehrin her köşesinde yani iki adımda bir usta mimarın eserleri yer alıyor. Örneğin Palau Guell, Casa Batllo, Casa Vicens, Pac Guell…

Palau-Guell-Casa-Batllo-Casa-Vicens-Pac-Guell

Müziği yüksek notadan dinle

Barselona açık hava konserleri ve plaj partileri ile bilinse de kapalı alan konserleri, Viyana’yı aratmayacak kalitede. Razzmatazz, Apolo ve The Gran Teatre del Liceu binaları, opera ve klasik müzikseverlerini ağırlıyor her daim. Sadece konser için değil, büyüleyici yapıları ve dekorasyonları ile de burada müziğe kulak vermelisiniz.

Razzmatazz-Apolo-The-Gran-Teatre-del-Liceu

Picasso’nun gençliğine bir yolculuk yap

Picasso’nundur biraz da Barselona… Ünlü ressamın çocukluğunu yaşadığı kentte kendisinin ayak izlerini takip etmek, ayrı bir keyif verebilir. Bu ayak izleri aslında yerlerde değil, yaşadığı muhitte aranmalı. Muhabbet ettiği, yemek yediği yer, ona ilham veren sanat eserleri hepsi burada. C/Reina Cristina’dan aşağıya inip, C/Mercè’te 3 numaradan Picasso’yu yakından tanımaya başlayabilirsiniz.

picasso

Tapas, pintxos ve vermouth için bir ara ver

Geldik Barselona gezisi içindeki en leziz kısma… İspanyolların tapasını birçok kişi bilir ama pintxos çok bilinmez. Her ikisini de atıştırmalıkların kralı ilan edebilirim! Bunların yanında bira da tercih edilebilir ama bu yöreye özgü aromalı şarabı, vermouth’u tavsiye ederim.  İspanya’nın her yerinde olsa da tapasın en lezzetlisi ve deniz mahsulleri dolu olanı Barselona’da yenir.

barselona-tapas-pintxos-vermouth

Magica de Montjuic Çeşmesi’nin ışıklarıyla büyülen

Barselona’nın sokakları yorduysa sizi, güneşi battıktan sonra biraz dinlenme vakti geldi demektir. Zira akşam da bu şehirde yapılacak çok şey var. Çeşme dememe bakmayın, Roma’daki Aşk Çeşmesi kadar kalabalık değil. Yani fazla kimse bilmiyor. Hem biraz dinlenin hem de rengarenk ışıklandırmalar ile gözleriniz bayram etsin.

Magica-de-Montjuic

Barcelona’nın Chine Town’u Raval ile tanışın

New York, Paris, Berlin ve İstanbul’un bohem mahalleri olur da Barselona’nın olmaz mı? Hipster, hipy yaşam tarzları ile öne çıkan insanların oluşturduğu gettoda bambaşka bir yaşam var. Kendi hayatlarında ihtiyaç duyacakları restoran, cafe, gazete gibi çalışmalar içinde yer alan bölge sakinlerinin, özgün yapısı kesinlikle görülmeli.

barselona-raval

Şehrin tarihini öğrenin

Nerede olursan ol, şehri tanımaya başlamak için en iyi nokta, tarihidir.  Savaşlar tarihinden bahsetmiyorum. Kentin mimarisi, edebiyatı, kültüründen bahsediyorum. Ki Barselona gezisi bu konuda çok zengin! Bunları bildikten sonra gördüğünüz insanlar, yediğiniz yemek, tattığınız içecek bir başka hâl alıyor. İşte başlangıç için birkaç yer; Museu d’Historia de Barcelona yani Barcelona Tarihi Müzesi, Plaça del Rei yani Kral Meydanı.

Museu-d'Historia-de-Barcelona-Placa-del-Rei

Taze deniz mahsulüne doyun

Sakın “Barselona’ya gittim, deniz ürünü yemeden döndüm” demeyin. Barselona, Akdeniz mutfağının yanında deniz ürünlerinin en çeşitli ve lezzetli olduğu şehir. Karides ve kalamardan asla vazgeçmeyelim. Ayrıca paella da tadılmalı.

barselona-deniz-mahsulu

Sanat eşliğinde yürüyüş yapın

Hani Paris’te ve Milano’da alışveriş mağazalarına bakarak upuzun bir caddeyi yürüyerek geçiyoruz ya, işte bunu Barselona’da sanat eserlerini keşfetmek için yapabilirsiniz. Zira her bir sokak buram buram sanat kokuyor. Teatre Grec yani Yunan Tiyatrosu, the Funadacio Joan Miro yani Miro Müzesi Museu Nacional d’Art de Catalunya yani Katalunya Ulusal Sanat Müzesi ve Palau Robert yürüyerek keşfedilebilecek yakınlıkta.

Teatre-Grec-the-Funadacio-Joan-Miro-Museu-Nacional- d’Art-de-Catalunya-Palau-Robert

Barselona gezisi yapılacaklar listemizin sonuna geldik. Şimdiden hepinize iyi eğlenceler…

barselona gezisi, barselona gezisi, barselona gezisi

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

4 ayrı çiçek bakımı ile ilgili tüyolar

Sonraki liste

Alaçatı'daki en iyi 6 sörf okulu

Kadir Cansi

Kadir Cansi

Geziyor, fotoğraflıyor sonra oturup yazıyor. Ülkeler, şehirler, diller, kültürler, kebab, paella, lazania, currywurst, borscht, sangria, cerveza, fado, samba, playa ve futbol nerede ise o da orada. 21 ülke, 67 şehir görmüş ama görmediği yüzlercesinin olduğunu biliyor. Gazeteci ama çok tatlı, yaşı da 29.