SERGİ

Bu hafta başlayan 8 sergi açılış

YİNE açılışlarla dolu bir hafta… Gezecek çok fazla sergi var… Bunların arasından zaman ayırmanız gereken 8 sergi:  ♦ Aralıklı Yakınlık  ♦ Dijital Karanlık  ♦ Son Bilinmeyen  ♦ Gerçek Aşk Gönül Eşi  ♦ Aynı Nehirde Bir Daha  ♦ Zamanda Yolculuk  ♦ Hatırlamıyorum/Çokluk  ♦ Hayaller Evi

 

Aralıklı Yakınlık (Ümmühan Yörük) @Pi Artworks

Yörük’ün İstanbul’daki bu ilk kişisel sergisinde, benzer durumlara  tanıklık eden bireylerin birbirleriyle kurdukları yakınlıklara dair insan halleri ele alınıyor. Gündelik pratik içerisinde doğrudan ya da dolaylı yollarla karşılaştığımız şiddet görüntüleri karşısında istemesek de duyarsızlaşıyoruz. Sanatçının işleri, bu tepkileri, daha doğrusu tepkisizleşmeyi ele alıyor.

Tarih: 1 Mart-14 Nisan 2012 Yer: Pi Artworks, Boğazkesen Caddesi, No: 76A, Tophane Tel: (0212) 245 40 87

Dijital Karanlık (Burhan Kum) @X-Ist

Sergi, adından anlaşılacağı üzere bir teknoloji çağı eleştirisi. Sanatçıya göre bilgilendirme ve belgeleme amacıyla kullanılan teknoloji, yanıltıcı sonuç veren bir mekanizma olduğundan bizi gerçekten bir adım daha uzaklaştırır. Bu seriye ait portreler, izleyicinin ekran ile olan ilişkisindeki rollerin değişimine, kontrolü elinde tutan tarafın artık teknoloji olduğuna işaret ediyor. Dijital teknoloji bu gücüyle yalnızca çağın insanlarını etkilemiyor, geçmişe ait kişileri de şekillendirebiliyor. Kum bu durumu dijital çağa yetişememiş ‘yazarlar serisi’ ile ifade ediyor.

Tarih: 1-24 Mart 2012 Yer: X-Ist, Abdi İpekci Caddesi, Kaşıkçıoğlu Apartmanı, No: 42/2, Nişantaşı Tel: (0212) 291 77 84
Son Bilinmeyen (Andrew Barton) @SODA

Dinlerin son bilinmeyen gibi gözüken uzaya yayılması fikri üzerine kurgulanan sergide, üç büyük dinin uzay başlıklarından oluşan parçalar yer alıyor. Barton bu eserlerde, uzayda meydana gelebilecek olası bir dini çatışmanın sonuçlarını kendi diliyle anlatmak istiyor. Londra doğumlu sanatçı son zamanlarda varoluş üzerine çalışıyor. Bu nedenle uzay başlıkları, bomba kıyafetleri gibi ilerde gündelik hayatta kullanılabileceğini düşündüğü endüstriyel ürünlere çalışmalarında yer veriyor.

Tarih: 1 Mart-4 Nisan 2012 Yer: SODA, Şakayık Sokak, No: 37/1, Nişantaşı Tel: (0212) 231 89 88

 

Gerçek Aşk Gönül Eşi (Ebru Özseçen) @Rampa

Mimari ve güncel sanat çalışmalarıyla tanınan Ebru Özseçen, bu sergisinde de zanaatkârlık geleneğine duyduğu hayranlıkla harekete geçmiş. Sanatçının yeni işi, 100’ü aşkın cam parçadan oluşuyor. Bu iş, farklı boyut ve formlarda üretilen her parça 1450 derecelik fırınlarda saatler süren çalışmayla üretilmiş. Özseçen’in çoğu eserinde görüldüğü gibi, sıcaklık hem fiziksel bir güç hem de bir alegori olarak hükmeden bir varlığa sahip.

Tarih: 2 Mart-7 Nisan Yer: Rampa, Şair Nedim Caddesi, No: 21a, Beşiktaş Tel: (0212) 327 08 00

 

Aynı Nehirde Bir Daha (Meltem Işık) @Galeri Nev

Herakleitos’un ünlü sözüdür: “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz.” Sanatçı bu sözü değiştirerek, kişinin kendi bedeniyle ilişkisini inceliyor. Bunu da hem gören hem görülen olmanın nasıl bir şey olduğunu araştırarak yapıyor. Meltem Işık bu çalışmalarıyla ilgili şöyle konuşuyor: “Kendime çok yakın bulduğum bu insanları, bedenlerini ve kendilerine has özelliklerini gözlemlemek, bana hiçbir zaman bütününü göremediğim kendi bedenime bakışımı ve onunla ilişkimi yansıtma imkânı sunuyor.”

Tarih: 2-31 Mart Yer: Galeri Nev, İstiklal Caddesi, Mısır Apartmanı,  No:163, Kat 4 Tel: (0212) 252 15 25

 


Zamanda Yolculuk (Haluk Akakçe) @Galerist

Magazin dünyasının yakından tanıdığı sanatçı Haluk Akakçe, bu sergisinde Galerist Tepebaşı’nı atölyesi olarak kullanmış. Sanatçının kendi hayatından kesitler yer alan sergide, mekana özel ürettiği enstalasyonlarının yanı sıra panel ve heykeller de yer alıyor. Bu arada Akakçe kısa süre içinde resim yapmayı bıraktığını açıklamıştı… Galerist’i buradan takip edebilirsiniz.

Tarih: 2-12 Mart Yer: Galerist Tepebaşı,  Meşrutiyet Caddesi, No: 53/2, Tepebaşı Tel: (0212) 252 18 96

 

Hatırlamıyorum/Çokluk (Luz Blanco/Ahmet Doğu İpek) @Sanatorium

Bir mekanda iki ayrı sergi. Luz Blanco “Hatırlıyorum, hatırlamıyorum, hatırladığımı sanıyorum, hatırlamak istemiyorum” cümlesi etrafında şekillenen bir dizi yapıt sunuyor. Desenleriyle dikkat çeken Ahmet Doğu İpek’in çalışmalarında ise kendi kendini sarmalayan, formsuz bir halden, tam da bu nedenle kendi kendini dolaşıma sokarak kuran, kurtaran ve kilitleyen bir yapı söz konusu.

Tarih: 2 Mart-14 Nisan 2012 Adres: Sanatorium, Asmalı Mescit Sokak, No: 32/A Tel: (0212) 293 67 17

 

Hayaller Evi (Ahmet Özcan) @Edisyon

1985 doğumlu genç sanatçı Ahmet Özcan’ın karışık tekniklerle oluşturduğu illüstrasyonlarının yer aldığı ‘Hayaller Evi’, siyahın yani karanlığın hakim olduğu bir yaşam alanı olarak tanımlanmış. Ahmet Özcan bu yaşam alanını kabuslarının, korku filmlerinin, izlenimlerinin, artık kolayca ulaşılabilen veya beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkan şiddet dolu imajların etkisiyle canlandırmış.

Tarih: 3-13 Mart Yer: Edisyon, Bostanbaşı Caddesi, No: 20A, Galatasaray Tel: (0212) 245 43 10

 

 

 

Bu hafta başlayan 8 sergi açılış…

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Mart ayında kaçırmamanız gereken 4 film

Sonraki liste

Şişhane mekanları 7 öneri

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!