GEZİ

Çanakkale Şehitliği’nde görülecek 7 nokta

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’da devasa bir alanda bulunan Çanakkale Şehitliği, gezilecek çok sayıda noktası olan bir yer aslında. Adım başı bir anıt, adım başı o günlerden kalma bir malzeme. Hepsine vaktiniz kalmasa bile bu 7 noktayı gözden kaçırmayın.

Çanakkale Şehitliği, tur ya da özel araç olmadan gezilebilecek bir yer değil kesinlikle. Bir noktaya kadar araçla gider kalanını yürürüm, diye bir program yapmayın sakın.

canakkale sehitligi akbas sehitligiAkbaş Şehitliği

Tekirdağ yönünden geliyorsanız, Tarihi Milli Park sınırlarına girmeden ilk önce Akbaş Şehitliği karşılayacak sizi. Burası yaralı askerlerin Selimiye Kışlası’na sevki için kullanılan iskelenin bulunduğu yer. Hasta taşıyan gemi İngiliz donanması tarafından batırılınca ortalama 200 asker (mürettebatla birlikte) burada şehit düşmüş ve toplu olarak defnedilmiş. Tabii fotoğrafta gördüğünüz kısım, şehitliğin tümünde olduğu gibi sembolik mezar taşlarının olduğu kısım. Asıl mezarlığa bu anıtın hemen yanından yukarı çıkan merdivenler takip edilerek gidiliyor.

Atatürk Evi

ataturk-karargah-bigali-koyu

Aynı yoldan devam ederken Bigalı Köyü tabelasını görünce sapıverin hemen. Sizi yaklaşık 1 km sonra köy meydanına götürecek bu tabela. Burada Atatürk’ün geçici karargah olarak kullandığı köy evini göreceksiniz. Müzeye dönüştürülen evde yemek odası, yatak odası, çalışma odası bulunuyor. Ayrıca köyde rütbeli diğer askerlerin kullandığı eşyaların yer aldığı başka bir müze daha var.

Yola kahvaltı yapmadan çıktıysanız, Bigalı Köyü’nün çıkışında zengin bir köy kahvaltısı sunan Bigalı Köyü Sofrası diye bahçeli bir yer var.

buyuk_anafartaBüyük Anafarta

Tarih kitaplarından çokça aşina olduğumuz Büyük Anafarta’da büyük bir anıt duvar var ve şehitlerin isimleri, yaşları, nereli oldukları yazıyor. Akbaş Şehitliği’ne nazaran yaş ortalamasının 35’lere çıktığı görülüyor.

 

 

Anzak Anıtıanzak_sehitligi
Her yıl yurt dışından gelen ziyaretçilerin kamp kurarak anma düzenlediği Anzak Şehitliği burası.  6 Ağustos 1915 günü Avustralya askerlerinin Türk siperlerine saldırması ve ele geçirilmesi, sonraki günlerde devam eden çatışmalar bu tepede gerçekleşti. 2200 Avustralyalı, 4000 Türk askerin kaybıyla sonuçlanan saldırı nedeniyle bu tepeye Kanlısırt adı veriliyor.

 

57-piyade-alayi-sehitligihuseyin-kacmaz57. Piyade Alayı Şehitliği (Bomba sırt)

Bu şehitliğe girince hemen solda sizi bir dede ve elinden tuttuğu kız çocuğunun heykeli karşılayacak. Dünyanın en yaşlı gazisi ünvanına sahip Hüseyin Kaçmaz, 10 Ağustos 1915’te Conkbayırı’nda yaralanarak Gazi olmuş. 1993 yılında 57. Piyade Alayı Şehitliği’ne heykeli dikilmiş. Çanakkale Şehitliği gezisinde bu heykele ilgi çok büyük.

 

Conkbayırıconkbayiri

Çanakkale Şehitliği içinde yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben size taarruzu emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler gelir. Başka komutanlar hakim olabilir” konuşmasını yaptığı ve askerlerin cesaretlenerek düşmanı geri püskürttüğü yer…

 

canakkale-sehitler-anitiÇanakkale Şehitliği Çanakkale Şehitleri Anıtı 

Çanakkale Şehitliği merkezi, bu büyük anıt savaşlarda hayatını kaybeden ve resmi rakamlara 253 bin olduğu bilinen askerler anısına dikilmiş. Anıtlar Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmış.

 

 

 

Çanakkale Şehitliği görülecek 7 nokta…

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Edebiyattan uyarlama 7 çizgi roman önerisi

Sonraki liste

Ortak ofis arayanlara renkli öneriler

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!