Yaşam

4 ayrı çiçek bakımı ile ilgili tüyolar

Çiçek bakımı için basit ama önemli bilgilere mi ihtiyacınız var? Her çiçek ya da bitkinin dikilme mevsimi, sulama sıklığı ve güneşle teması değişkenlik gösteriyor. Evinde menekşe, orkide, sardunya ya da yasemin yetiştirmek isteyenlere küçük tüyolar…

Menekşe

Aydınlık alanları sevmesine karşın güneşin dik ışınlarından hiç hoşlanmaz. O yüzden koyacağınız yeri iyi seçmelisiniz. Bu türde çiçek bakımı yaparken ilk kez dikeceğiniz toprağın nemli, saksının ise geniş olması önemli.

Orkide

Menekşe gibi doğrudan gelen ışığı sevmediği gibi bir sonraki sulamaya kadar toprağının kurumasına ihtiyaç duyar. Toprağında çam kabuğu ve pomza gibi saksı malzemeleri bulundurmak ve arada gübrelemek gerekir.

Sardunya

Nispeten bakımı daha kolaydır ama sardunya da ışığa dolaylı yolda ulaşmayı ve ılık ortamları sever. Ayrıca sulamasını yaparken hep aynı ölçüde su vermeniz gerekir.

Yasemin

Serin yerleri sever ancak özellikle kışın gece donları onun için tehlikelidir. Bunun için kışları kapalı balkonunuzda rahatlıkla tutabilirsiniz. Hafif kumlu ve derin topraklar idealdir. Bu çiçek bakımı için bir diğer tüyo; suyu çok sevdiği için yazın sık sık sulanması gerekir.

NOT: Hangi tür olursa olsun sağlıklı bir çiçek bakımı için yılda iki kez toprak değişimi yapmalısınız. Yeni toprağa geçmeden bir gün önce çiçeğinizi sulayıp yeni toprağın altına birkaç çakıl taşı koymanızda fayda var. Bu arada çiçeğinize zarar vermeden aktarma işlemini yapmak için bıçak ya da splatula yardımı alabilirsiniz. Gübrelemeye gelince azotlu, fosfatlı ve potasyumlu gübreleri seçmelisiniz ya da hepsini bir araya getiren kompoze gübreleri de tercih edebilirsiniz.

hobi-bahcesi-istanbul

çiçek bakımı

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

En görkemli 5 New York kütüphanesi

Sonraki liste

Barselona gezisi sırasında yapılacak 10 şey

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!