TİYATRO

6 kelimeyle Dövüş Gecesi oyunu

Dövüş Gecesi, sadece ismiyle bile dikkat çekici bir oyun. Sahnede bir çeşit dövüş izliyorsunuz ama bu, ilk akla gelenden farklı bir dövüş türü. İzlediğiniz, seyircinin yedinci karakter olarak oyuna dahil olduğu bir seçim simülasyonu. İşte bu simülasyonu izlemek için sebepler.

Serkan Altunorak

Serkan Altunorak

 

Farklı

Dövüş Gecesi, şimdiye kadar izlemiş olduğunuz tiyatro oyunlarından oldukça farklı. Öncelikle tüm Dot oyunlarında olduğu gibi In Yer Face (Suratına Tiyatro) akımının temsilcilerinden. Bu nedenle suratınıza tokat yemiş gibi çıkma ihtimaliniz yüksek.

 

 

Ece Dizdar

Ece Dizdar

Etkileşimli

Oyun tamamen seyircinin yönlendirmesiyle gelişiyor. Bir bakıma da “güya” seyircinin yönlendirmesiyle gelişiyor. Baştan alalım… Salona girerken tüm izleyicilere üzerinde beş tane düğme bulunan kibrit kutusu büyüklüğünde bir alet veriliyor. Seyirci her round’un sonunda favori adayının oyunda kalması için bu aletler yardımıyla oy veriyor.

 

 

Tuğrul Tülek

Tuğrul Tülek

Sorgulayıcı

Neye göre oy verdiğinizi sorgulamanıza sebep oluyor. Oy verdiğiniz kişi siz gerçekten tam anlamıyla yansıtıyor mu? Neden o adaya oy veriyorsunuz? Lider olarak görmek istediğiniz kişi sizi nasıl görüyor? Ne kadar şekilcisiniz? Bu gibi soruları farkına varmadan düşünmeye başlıyorsunuz.

 

 

Gizem Erdem

Gizem Erdem

Manipülatif

Oy verirken gerçekten özgür iradenizi kullandığınızı mı zannediyorsunuz? Dövüş Gecesi oyununda sahnede gördüğünüz adaylar sizi sırasıyla ve defalarca manipüle ediyor. Oyunun yönetmeni Murat Daltaban’ın da dediği gibi siz de seyirciler yani seçmenler olarak onların yarattığı illüzyon çerçevesinde oy kullanıyorsunuz. Belki de sonuçta istemediğiniz kişiye sürükleniyorsunuz.

 

 

İbrahim Selim

İbrahim Selim

Acıklı

Oyunun sonunda bir bakmışsınız, oyunun başında hiç beğenmediğiniz adaya oy verir hale gelmişsiniz. Kötünün iyisi hesabı! Daha da beteri, sistemi değiştirmek adına veya sırf sadece size mantıklı geldiği için verdiğiniz kararların, aslında size ait olmadığını fark ediyorsunuz. Veya “kendine benzemeyenlerin gitmesini isteyen” çoğunluğun içinde yer alıyorsunuz.

 

 

Mert Öner

Mert Öner

Eğlenceli

İşin komik tarafı ise tüm bunları yaparken eğleniyorsunuz da… Oyuncular çok başarılı. “Bir daha izlesem de erken elenen oyuncular sona kaldığında oyun nasıl oluyor görsem” diye düşünüyorsunuz…

 

 

Dövüş Gecesi

Oyuncular: Ece Dizdar, Gizem Erdem, İbrahim Selim, Mert Öner, Pınar Töre, Serkan Altunorak, Tuğrul Tülek

Yer: Bilsardotta Salonu – Maçka G-Mall, Kadırgalar Caddesi, No: 3 Tel: 0212 251 45 45 – 0212 232 48 28

Bilet: Tam 60, öğrenci 30 TL.

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Gönüllü çalışma için 5 kurum

Sonraki liste

Kasım ayında izlenecek 5 tiyatro

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!