Yaşam

Dünyanın 5 bölgesinde kullanılan beden dilleri

Yurt dışı tatilerinizde ya da iş gezilerinizde gittiğiniz ülkenin beden dilleri konusunda bilgi sahibi olmak, işini kolaylaştırabilir hatta belki de hayatınızı kurtarabilir. İşte dünyanın 5 bölgesinden tüyolar…

tokalasma-beden-dilleriAvrupa

Batılı toplumlarda genellikle bir şeyi gösterirken işaret parmağı kullanıyor, o yüzden burada içinize işleyen “ayıp” kavramını tamamen unutabilirsiniz. Biriyle tanışırken malum el sıkışacaksınız, bu anı karşınızdakini çözebilmek için değerlendirebilirsiniz. Bunun için de gözlerine bakmanız yeterli. Örneğin  Almanya’da tokalaşırken en az 70 cm mesafe olması önemseniyor, bunu dikkate almakta fayda var. Batı’da genel olarak bacak bacak üstüne atma yaygın, bu konuda da rahat olabilirsiniz. Tanıdık ne var derseniz, başı aşağı yukarı sallamak “evet”, sağa sola sallamak ise “hayır” anlamında. Yine bizde başı bir sefer geriye atıp “hayır” anlamındaki hareket ise Yunanistan’da da aynı amaçla kullanıyor. İngiltere ve İskoçya’da işaret parmağınızı burnunuza dokundurursanız “Bu aramızda kalsın” demek, Galler’de “Burnunun şekli bozuk” anlamına geliyor. Ancak Yunanistan’da el sallarken biraz dikkatli olun; çünkü bu “yıkıl karşımdan” tadında bir anlama karşılık geliyor. İlginçtir, bizim barış işareti, İngiltere’de hakaret anlamı içeriyor. Rock müziğin işareti ise İtalya’da “Senin karın sadakatsiz” gibi 40 yıl düşünseniz aklınıza gelmeyecek bir anlama sahip. Baş parmak ile işaret parmağının daire oluşturması Fransa’da “İşe yaramaz” anlamına geliyor.

Latin ülkeleri

Latin ülkeleri deyince akla ilk gelenlerden Arjantin, dakiklik konusunda biraz tuhaf bir tavra sahip. Karşısındakinin randevu saatine sadık kalmasını çok önemsemelerine rağmen, kendileri bu konuda pek esnek olabiliyorlar. Şili’de bir restorana girdiyseniz iki elinizi karnınıza koymanızı tavsiye ederiz, çünkü bu hareket yemeğinizin gelmesi için neredeyse şart.

selamlama-beden-dilleriUzakdoğu

Japonların eğilerek, Çinlilerin eli hafifçe sallayarak selamlaştığına aşinayız artık. Bu kısmı hızlı geçiyoruz o yüzden. Bizim için önemli noktalar göz temasından, çok samimi kucaklaşma ve öpüşmelerden kaçınmak gerektiğini belirtmek gerek. Japonlar için mutluluk, küçük bir gülümseme ile dışa vuruluyor ve gülmek bazen sıkıntı ve rahatsızlığı da ifade ediyor. Dolayısıyla yüksek sesle ya da vücudunuzu kullanarak mutluluğunuzu göstermeye çalışmayın. Japonya’da yemek yerken aman ha tüm yemekler gelmeden çorbanıza başlamayın. Tibet’te çay bardağını iki elle tutmak,Tayland’da ayağınızın başkasına temas etmesi saygısızlık belirtisi onlar için. Yanlışlıkla dokunursanız aklınızda olsun, o kişinin koluna hafifçe dokunun ki özür dilediğinizi anlasın. Endonezya’da küçük bir çocuk görürseniz sevmek için yapacağınız en son şey, başını okşamak olsun. Bu hareketin çocukta zeka geriliğine yol açacağına inanıyorlar zira. Baş bölgesiyle ilgili bu hassasiyet Çin için de geçerli. Başlarıyla ilgili herhangi bir eşyaya basayım falan demeyin. Barış işareti, Japonya ve Kore’de fotoğraf çekilirken poz vermek için kullanılıyor. Japonlar ellerini burnunun önüne getirip sağa sola sallıyorlarsa bu “hayır” anlamına geliyor.

Ortadoğu

Ortadoğu ülkelerinde el sıkışma da, kucaklaşıp öpüşme de pek yaygın. Bu bölgedeki toplumların çoğu, bir şeyi göstermek için işaret parmakları yerine ellerini kullanmayı tercih ediyor. Karşı cinsler arası ten ve göz temasının sakıncalı olduğunu tahmin edersiniz. Avuç içinin göğse bastırılması teşekkürü; yumruğunun içiyle çenesini kavrayan biri, olgunluk ve bilgeliği ifade ediyor. Karşınızdaki sizinle aynı fikirde ise sırtınıza vurabilir, rahat olun. Suudi Arabistan’da özellikle dikkat etmeniz gereken şey ise ikram edilen içeceği reddetmemek; çünkü bu hakaret anlamına geliyor.

Afrika

Çok sayıda kabile olduğu için tüm davranış biçimlerini öğrenmek zor elbette. O nedenle en garantisi ev sahibinin davranışlarını taklit etmek. Bazı örnekler vermek mümkün tabii. Kenya’da bir şey uzatırken sadece sağ elin kullanılması, selamlaşırken avuç içlerinin birbirine vurulması öne çıkıyor. Zambiya’da alkışlamak teşekkürü ifade ediyor ve bir şey uzatırken iki ellerini de kullanıyorlar. Fas’ta selamlaşılırken sol el, göğse bastırılıyor.

ENDÜLÜS TURLARINDA GEZMENİZ GEREKEN 5 ŞEHİR

Beden dilleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Kasım ayında gerçekleşen 3 film festivali

Sonraki liste

Diksiyon çalışmaları için 7 pratik adım

Eda L.

Eda L.