SİNEMA

En iddialı Ferzan Özpetek Filmleri

Ferzan Özpetek filmleri, vazgeçemediği oyuncu kadrosu ve genellikle gündelik yaşamın derinliklerine inen tarzıyla kendi izleyici kitlesini oluşturmuş durumda. En iddialı 5 Ferzan Özpetek filmiyse şöyle:

cahil-periler-ferzan-ozpetek-filmleri

Cahil Periler

Cahil Periler

2001 yapımı film, vizyona girdiği yıldan bu yana Ferzan Özpetek filmleri deyince akla gelen ilk eserlerden. Amerika’da ciddi bir gişe başarısı elde eden film, senaryosunu Feran Özpetek ile birlikte yazan Gianni Romoli’nin ülkesi İtalya’da da büyük ilgi görmüştü. Margherita Buy, Stefano Accorsi, Serra Yılmaz, Gabriel Garko ve Erika Blanc – Veronica gibi isimlerin başrollerini paylaştığı Cahil Periler’in konusu şöyle özetlenebilir: Roma yakınlarında yaşayan ve 15 yıldır evli olan Antonia ve Massimo’nun hikayesi, Massimo’nun trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesiyle bambaşka bir yöne savrulur. Massimo’nun ofisindeki eşyalar içindeki bir tablo Antonia’nın kafasını karıştırır. Kocasının hayattayken onu aldattığını düşünmeye başlayan Antonia, kendini bu konuyu araştırdığı bir dönemin içinde bulur. Öğrendikleri ise eşini kaybetmenin acısıyla bileşerek hayatını ter yüz eder.

ferzan-ozpetek-filmleri-hamam

Hamam

Hamam

Konusu Türkiye’de geçen İtalyan-İspanyol-Türk ortak yapımı filmin tarihi 1997.  Başrollerinde Alessandro Gassman, Francesca d’Aloja, Halil Ergün, Şerif Sezer ve Mehmet Günsur gibi şahane bir kadroyu ağırlayan filmde, karakterlerin hikayeleri yanı sıra eski İstanbul havasına da ortak oluyor izleyici. Yıllar önce İtalya’yı terk edip İstanbul’a yerleşen teyzenin, vasiyetinde kendisine bir hamam bıraktığını öğrenen Francessco, sadece birkaç günlük iş olduğunu düşünüp İstanbul’a gelir. Başarılı bir mimarlık  kariyerine karşın problemlerle dolu bir evliliği olan Francessco’nun evdeki hesabı çarşıya uymaz. İstanbul’a gelip tarihi hamamı gördükten sonra bir türlü ayakları onu İtalya’ya geri götürmez. Teyzesinin eski konağında onunla bilikte yaşayan ailenin yanında kalmaya başlar. Hamam’ı yeniden kullanılır hale getirmek için hep birlikte çalışmaya başlarlar ve bu geçen sürede ailenin bireylerinden Mehmet ile tahmin etmediği bir yakınlaşma başlar. Bu sırada İtalya’dan İstanbul’a gelen eşi, olayların seyrini değiştirecektir.

ferzan-ozpetek-filmleri-bir-omur-yetmez

Bir Ömür Yetmez

Bir Ömür Yetmez

2007 yapımı duygu yüklü film, yine kalabalık bir oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. İtalya’da çekilen filmin başrollerinde Pierfrancesco Favino Margherita Buy, Stefano Accorsi, Isabella Ferrari, Serra Yılmaz ve Ambra Angiolini isimlerini görüyoruz. Bir grup arkadaşın birbirlerinde duydukları sevgi, güven ve her birinin hayatı sorgulama biçimini anlatılıyor filmde. Her biri farklı meslek ve hayatlardaki bu grup bir akşam eğlenmek için bir araya gelir. Gece keyifle sürerken Lorenzo’nun birdenbire bayılması ile soluğu hastanede alırlar. Lorenzo’nun hayata tutunmaya çalıştığı günler boyunca arkadaşların birbirlerine olan bağlılığı yeni bir boyut kazanacaktır. İzleyiciye kendi dostlarının önemini bir kez daha hatırlatan filmin senaryosu Ferzan Özpetek ve Gianni Romoli’ye ait.

ferzan-ozpetek-filmleri-karsi-pencere

Karşı Pencere

Karşı Pencere

Çok yalın bir dille hem gündelik hayattan basit bir kesit hem de polisiye tadında 2003 yapımı bir film Karşı Pencere. Yine Türk ve İtalyan sanatçıların bir araya geldiği filmde başrolleri, Giovanna Mezzogiorno, Massimo Girotti, Raoul Bova, Filippo Nigro, Serra Yılmaz ve Massimo Poggio paylaşıyor. Filmin ana karakteri Giovanna, tavuk paketleyen bir firmada muhasebecidir. Eşi ise bir işte tutunamayan ve haliyle aile bütçesini sürekli zora sokan biridir. Genç kadın, hem iş hayatı hem çocukların bakımıyla ilgilenir. Eşinin bu durumu nedeniyle ondan uzaklaşmaya başlamıştır. İlk zamanlar karşı apartmanda yaşayan ve penceresinden evi görünen genç bir adamı fark edip, istem dışı onu izlemeye başlar. Bu takip adama aşık olmasını beraberinde getirir ve bir gün ilginç bir karşılaşmayla adamın da ona aşık olduğunu öğrenir. Aralarındaki ilişki, Giovanna’nın yaşlı bir adamdan öğrendikleri doğrultusunda giderek daha da güçlenir.Yaşlı adamın gizemli yaşamı ve anlattıkları, Giovanna’nın hayatını farklı bir yöne taşır.

kemerlenizi-baglayin-ferzan-ozpetek-filmleri

Kemerlerinizi Bağlayın

Kemerlerinizi Bağlayın

2014 yılında vizyona giren film, hem yasak aşkı hem de aşık olunacak insanda aranan özelliklerin nasıl da bir kenara itilebildiğini anlatıyor. Başrollerinde Kasia Smutniak, Francesco Arca, Filippo Scicchitano ve Carolina Crescentini gibi isimlerin rol aldığı filmin konusuna gelince… Elena, Giorgio ile nişanlıdır ve huzurlu bir hayat sürmektedir. Elena’nın en yakın arkadaşının sevgilisi Antonio, Elena ve diğer arkadaş grubu için sevilmeyen bir karakterdir ancak zaman ilerledikçe Elena ve Antonio arasında tutkulu bir aşk başlar. Ne politik açıdan ne yaşam tarzı açısından uyuşmayan bu çift, sonunda evlenirler ve iki çocukları olur. Mutlu giden hayatları beklenmedik bir sorunla karşı karşıya gelir.Bu yaşamda artık ne pişmanlıklara ne de insanı sınırlayan önyargılara yer olmayacaktır. Elena ve Antonio’nun sevgisinin ne kadar güçlü olduğu bu sorunla beraber ortaya çıkacaktır.

Serseri Mayınlar

Serseri Mayınlar

Serseri Mayınlar

Herkesi ayrı etkileyen bir Ferzan Özpetek filmi vardır. Serseri Mayınlar (2010), hüznü ve neşesiyle en güzel Ferzan Özpetek filmleri arasında. Yine eşcinsellik, tabular, aşk, aile, arkadaşlık ön planda. Makarna üreticisi bir İtalyan ailesinin, İtalyan kültürüne göre geleneksel ve ahlâki kalıpların dışına çıkan çocuklarının öyküleri anlatılıyor. Filmin sürprizi ise hemen başında. Ayrıntı vermeyelim, izleyin… Sırf filmin sonundaki Kutlama şarkısı için bile değer.

 

 

tek-mekanda-gecen-5-film-750x375

En iddialı Ferzan Özpetek Filmleri

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Çikolata yapım kursu arayanlara 5 adres

Sonraki liste

Birbirinden çarpıcı 5 yeni sergi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!