GEZİ

Endülüs turları gezmeniz gereken 5 şehir

Endülüs turları, Avrupa’nın İspanya’nın gözde tarihi turlarından biri. Romalılar, Endülüs Emevileri, Hristiyan Kastilyalılar derken farklı pek çok kültürün egemenliği altında kalmış, her biri farklı birer masal şehri gibi olan Endülüs şehirleri arasında görmeniz gerekenler.

Sevilla

Sevilla Katedrali

Sevilla

Endülüs turları dahilinde mutlaka görmeniz gereken ilk şehir. Bölgenin kültür, sanat ve ekonomi merkezi. Bayar aylarında giderseniz, turunç ve portakal ağaçlarıyla kaplı şehirden daha da fazla zevk alabilirsiniz. Şehri Endülüs’ün en uzun nehri Guadalquivir ikiye bölüyor. Başlıca yapılarından biri ise Endülüs Emevileri’nden kalan bir caminin üzerine yapılan Sevilla Katedrali. Karşısında kocaman bahçeleriyle Alcazar Sarayı var. “Şehrin turistik bölgesi neresi?” derseniz, sizi Santa Cruz’a yönlendireceğiz. Küçük ve sevimli kafeleriyle ünlü bölgede eskiden Yahudiler yaşıyormuş.

Elhamra Sarayı

Elhamra Sarayı

Granada

Afrikalı Leo kitabının geçtiği etkileyici şehir… Eski adı Gırnata. Zira Çingene nüfusunun ve hippi komününün en çok yaşadığı yerlerden. Kızıl tuğlalı damları nedeniyle, tepeden bakınca bölünmüş bir nara benzetiliyor. Bu nedenle şehrin sembolü de nar meyvesi. Şehrin tarihine gelirsek, Hristiyan Kastilyalıların en son ele geçirdikleri Müslüman şehri olduğunu belirtmek gerek. Sultan Boabdil, 1492’de hiç savaşmadan şehrin anahtarını Fernando’ya verince, bölgedeki tüm Müslümanlar ve Museviler başka ülkelere taşınmak zorunda kalmış. Şehrin en ünlü yapısı olan Elhamra Sarayı, UNESCO Dünya Miras listesinde. Çok etkileneceksiniz!

Cordoba Camii

Cordoba Camii

Cordoba

Kendinizi zaman yolculuğunda gibi hissedeceğiniz yerlerden. Burada sizi ilk başta Roma döneminden kalan bir köprü karşılıyor. Romalılar tarafından kurulan şehir, zaman içinde Endülüs Emevileri’nin yönetimine girmiş. O dönemde şehrin simge yapısı Cordoba (Kurtuba) Camii yapılmış. 786’de yapılan cami, 1523’te katedrale çevrilmiş. Bu nedenle aslında resmi adı Cordoba Katedrali. Ama müzeye dönüştürülmüş durumda. İspanyolca adı Mezquita olarak kullanılıyor.

Malaga limanı

Malaga limanı

Malaga

Barselona’dan sonra ikinci büyük liman kenti Malaga. Yani gezilecek orta büyüklükte bir şehir sizi bekliyor. Dolayısıyla tarihi mekanlar haricinde alışveriş için de seçenek bol. Gerek turistik dükkanları gerekse dünyaca ünlü büyük markaların dükkanlarını bulabilirsiniz. Yazın giderseniz denize girip güneşlenme imkanı var… Malaga’nın görülmesi gereken mekanları şöyle: Tarihi kompleks bir yapı olan Alcazaba, Gibralfaro Kalesi, Malaga Katedrali ve sanat meraklıları için Pablo Picasso’nun doğduğu ev. Bu müzeye dönüştürülmüş evin çevresindeki sokaklarda dolanmak pek keyifli.

 

Ronda

Ronda

Ronda

Endülüs turları içerisinde pek gidilmeyen bir yer burası. Ama zamanınız varsa, mutlaka görün. Kireçtaşından oluşan kanyon, Ronda’yı ikiye bölüyor. Üzerindeki köprünün 200 yıl önce yapıldığını belirtmek gerek. Daha da önemlisi Ernest Hemingway, Alexandre Dumas, Orson Welles gibi tarihte ünlü ve önemli kişilerin zamanında yaşamış olduğu bir yer Ronda. Havası çok temiz olduğu için insan ömrü de uzun. En eski boğa güreşi arenalarından Plaza de Toros de Ronda’yı gezebilirsiniz.

 

BU LİSTE DE İLGİNİZİ ÇEKECEK: Portekiz Lizbon’da görülecek beş yer

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

İş yaşamında giyim tüyoları

Sonraki liste

Caz festivali kapsamında en iyi konserler

Ege Aksoy

Ege Aksoy

Popüler kültüre dair hemen her konuda yazmaktan geri duramaz. Çiçekleri sever, bir de geceleri. 28 yaşında. Sıkıcı iş hayatından kendine yeni bir kapı aralama derdinde...