SİNEMA

Game of Thrones 5. sezon öncesi hatırlamamız gerekenler

Game of Thrones 5. sezon heyecanı dorukta. Hasret bir yana 4. sezonun üzerinden yıllar geçmiş gibi hissetmemek mümkün değil. İşte yeni sezonu başlamadan önce hafızasını tazelemek isteyenlere dev hizmet! Bakalım geçen yıl neler olmuştu…

joffrey

Bu sahneden sonra Joffrey zehirlenerek öldü ve Tyrion kaçak olarak bindiği bir gemiyle uzaklaştı…

 

- Lennisterlar birbirine girdi: 4. sezonun en şok edici sahnelerinden biri Joffrey’nin öldürülmesiydi. Bu olaydan sonra Tyrion gözaltına alınmıştı hatırlasınız… Cersei, oğlu Joffrey’yi, zaten hiçbir zaman sevmediği kardeşi Tyrion’ın öldürdüğünden emindi.  Bu nedenle onun ölüm cezasına çarptırılması için çalıştı ve bunda da başarılı oldu. Ama sezon finalinde Cersei’nin kardeşi (aynı zamanda sevgilisi) Jaime, Tyrion’un kaçmasına yardım ettiği için kendi güzel kalbi kötü kraliçe amacına ulaşamadı.

 

- Diziye veda edenler: Game of Thrones 5. sezon boyunca pek çok kahraman öldü. Bunların en trajik olanı yine final bölümünde Tyrion’ın kendi elleriyle boğduğu sevgilisi Shae’nin ölümüydü herhalde. Shae’nin mahkemede yalan ifade vermesi hepimizi şok etmişti gerçekten! Tyrion’ın Shae’den sonra babası Tywin Lannister’ı tuvalette otururken ve de yayla vurması da sezon finaline yakışır nitelikteydi.

Sansa

Bu ilişki nasıl evrilecek beşinci sezonda göreceğiz…

 

- Sansa ve Petyr Baelish: Joffrey ölümü Sansa’nın da hayatını baştan aşağı değiştirdi. Bu olaydan hemen sonra Petyr Baelish’in gemisine gelen Sansa, kaçma planının arkasında onun olduğunu öğrenmişti. Petyr Baelish, Sansa’yı teyzesinin şatosuna götürmüş, ardından onu öpmüş ve de üzerine (biraz da nevrotik bir kadın olan) teyzesini de öldürmüştü. Sansa’yı artık çok farklı göreceğimiz kesin. Bu arada Joffrey’nin küçük kardeşi kral olunca, “bahtsız kraliçe” Margaery yeni kral Tommen’e yanaşmıştı.

- Jon Snow ve Gece Nöbetçileri/Ygritte ve Yabanıllar: Game of Thrones 5. sezon son iki bölümde Gece Nöbetçileri ile Yabanıllar arasındaki savaşı izledik. Yabanıllar kış gelmeden duvarın diğer tarafına geçmek istiyorlardı. İlk saldırıdan sonra Jon Snow, anlaşma yapmak üzere Mance Rayder’ın yanına gitti. Bu sırada Stannis süvarileriyle geldi ve Yabanılları tamamen öldürdü. Sonuç: Kale düşmedi… Bu arada Gilly ile Sam tekrar kalede bir araya gelirken Jon Snow’la Ygritte tamamen ayrıldı. Şöyle ki Ygritte, Jon’u kendi elleriyle öldürmeye ant içmişti. Ama okunu ona yönelttiği sırada başka biri tarafından öldürüldü. Jon Snow’a hayranlığımız bu sahnede bir kat daha artmıştı.

bran stark

Bran bir daha asla yürüyemeyeceğini ama uçabilece-ğini öğrendi. Hiç de küçümsenecek bir özellik değil!

 

- Bran ve dostları: Zorlu bir yolculuk sonunda Kalp Ağacı’nı buldular. Burada ilk insanlar ve çocukların husumetini bir cümleyle dahi olsun öğreniyoruz. (Not: Kitaba göre, herkesten önce Ormanın Çocukları vardır. Barışçıl ve ufak tefek insanlardır. Ormanlarda yaşar, onları büvet ağaçlarından izleyen isimsiz tanrılara taparlar. Daha sonra İlk İnsanlar gelir. Geldikleri gibi işgale başlar, çocukların direnişiyle karşılaşırlar. Detayını 6. sezondan öğreneceğimizi umuyorum.)

 

- Arya ile Tazı: Game of Thrones 5. sezon boyunca Arya ile Tazı’nın arkadaşlığına şahit olduk. Aslında kitapta bu ikilinin ilişkisi çok daha derinlemesine işlense de malum dizide daha yüzeysel kalmıştı. Sezon sonunda Brienne ile Arya’yla karşılaşınca, onu evine götürmek istemiş, bu arada Tazı onu korumaya çalışınca dev adam bunu hayatıyla ödemişti. Ama bu durum Arya’nın kafasına koyduğunu yapmasına engel değildir. Elindeki demir para sağolsun kuzeye giden bir gemi bulmuştu. İşte bu dizinin bir diğer heyecanla beklenen bölümü…

 

- “Khaleesi”miz Daenerys Targaryen: Tabii ki Khaleesi olmazdan bir Game of Thrones düşünülemez. Bu sezon gücüne güç karan Daenerys Targaryen, Meereen’i ele geçirerek halka özgürlüğünü verdi. Bu arada minik ejderhaları da büyümüş ve korku saçmaya başladı. Masum insanlara bile zarar vermeye başladığı için ejderhaların annesi, onları yaşlı gözlerle zincire vurmak zorunda kalmıştı. Bakalım ejdarhalar bu sezonda neler yapacak?

Not: Game of Thrones 5. sezon 13 Nisan’dan itibaren pazartesi akşamları saat 22.00’de. Bölüm özetleri için tıklayın.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Beyoğlu Bekar Sokak mekanlar

Sonraki liste

Baharda bir başka 10 Orhan Veli şiiri

Ece Koçal

Ece Koçal