SİNEMA

!f İstanbul festivalinden 10 seçki film

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 14. kez başlıyor. 12-22 Şubat İstanbul, 26 Şubat-1 Mart Ankara ve İzmir’de sinemaseverlere bir dolu film armağan edecek festivalin programını inceledik. İşte çeşitli tür ve konulara göre hazırladığımız 10 seçki film listesi!

!f İstanbul – Keş!f bölümünden…

Norway/Norveç

Kalp atışı durmasın diye durmadan dans etmek zorunda olan vampir Zano’nun tuhaf ve olağanüstü hikâyesini konu alan, Selanik’te FIPRESCI ödüllü Yiannis Veslemes filmi Norveç, dram ve kara komedi türüyle karşımızda.

Toz Ruhu

Türkiye’den Nesimi Yetik’in Adana ve Malatya festivallerinde “En İyi Film” seçilen, İstanbul’da gündelikçi olarak çalışan ve arabesk müzik dinleyerek ve şarkılar besteleyerek kendi halinde, mutlu dünyasında yaşayan 30’larının sonundaki bir adamın yaşadıklarını anlatan filmi.  Toz Ruhu, genç yönetmenin ilk uzun metraj filmi. Kendisini çok ses getiren kısa filmi Annem Sinema Öğreniyor’dan hatırlayacaksınız.

!f İstanbul – “Aşk & Başka Bi’ Dünya”dan…

Maidan/Meydan

Sergei Loznitsa’nın geçen kış Ukrayna, Kiev’de başkan Yanukoviç rejimine karşı başlayan sivil ayaklanmayı konu alan filmi, çok yakın bir tarihe ayna tutuyor.

Tomorrow We Disappear

Jim Goldblum ve Adam M. Weber ikilisinin 70’lerden bu yana Yeni Delhi’nin meşhur sokak sanatçılarına ev sahipliği yapan gecekonduların yerine oteller ve AVM’ler yapmak için yıkmak isteyen hükümet ile yerli halkın karşı karşıya gelişini anlatan etkileyici bir film.

!f İstanbul – Oyun’dan…

Oflu Hocayı Aramak: O.H.A.

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu’nun Alpleri’ne dönüştürmeyi amaçlayan Karadenizli bir iş adamı için reklam filmi çekmek için yollara düşen bir grup kafadarın yaşadığı absürd olayları anlatan filmin mockumentary’sini Levent Soyarslan yapıyor.

When Animals Dream/Hayvan Rüyası

Genç bir kadının büyüdükçe vücudunda belirmeye başlayan değişikliklerin ardındaki gizemi konu alarak kurt adam türüne incelikli ve etkileyici bir yorum getiren ve “Let the Right One In” ve “Ginger Snaps” ile karşılaştırılan bir Danimarka filmi. Yönetmen koltuğunda Jonas Alexander Arnby’yi görüyoruz.

!f İstanbul – Karanlık & Köşeli’den…

Midnight Swim/Gece Yarısı Dalışı

Ödüllü kısalarıyla tanınan Kanadalı Sarah Adina Smith’in Spirit Gölü’nde bir gece yarısı dalışı sırasında birbirlerini kurtarmaya çalışırken ölen yedi kız kardeş efsanesinin peşine düşüp ruhun, kadınlığın ve kardeş olmanın karanlık köşelerinde gezdiren ilk filmi.

!f İstanbul – Gökkuşağı’ndan…

52 Tuesdays/52 Salı

Sophie Hyde’ın Huffington Post’ta “çığır açıcı ve yeni bir nefes” sözleriyle karşılanan, Melbourne Kuir Festivali’nden Seyirci Ödülü, Berlin’in Generation’ından Kristal Ayı, Sundance’ten de Yönetim Ödülü’nü kazanan, annesi cinsiyet geçiş sürecinde olan genç bir kadının yaşadıklarını anlatan bu etkileyici draması.

!f İstanbul – Ev’den…

Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi Belgeseli

Kazım Kızıl’ın Soma Yırcalı köylülerin zeytin ağaçlarının kesilmemesi için haftalarca süren mücadelelerini konu alan filmi.

Muhtar

Dersim’in Pülümür’e bağlı Mezra köyündeki seçim süreci üzerinden Türkiye siyasetinin halini gözler önüne seren bir Caner Canerik filmi.

NOT: Festivalle ilgili detaylı bilgiye www.ifistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.

2015’İN MERAKLA BEKLENEN YABANCI DİZİLERİ

!f İstanbul festivalinden 10 seçki film

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Bu hafta izlenebilecek 3 tiyatro oyunu

Sonraki liste

Şirince'de tadılması gereken 4 meyve şarabı

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!