Yaşam

Yetti artık, iş kurmak istiyorum diyenlere 6 öneri

İş kurmak istiyorum ama beni hangi aşamalar bekliyor diyenlere tecrübeyle sabit  6 önerimiz var.

Kendi işinin patronu olmak herkesin hayali. Çok parlak bir fikriniz olsa bile bu yola girmeden önce sizi nelerin beklediğini iyi hesap etmelisiniz. İşte “Tamam, hazırım” demeniz için kritiğini yapmanız gereken temel adımlar…

İlk adım; iş kurmak istiyorum ama ne?

Kurmak istediğiniz işin ne olduğu kadar, o konuya ne kadar hakim olduğunuz da çok önemli. Kariyerini muhasebe üzerine inşa etmiş biriyken hiç fikriniz olmamasına rağmen restoran açmaya kalkmak büyük risk. Her işin kendi içinde bir sistematiği ve ayrıntıları var. Üstelik bu ayrıntılar hiç beklenmedik bir anda işin iflasına bile yol açabilir. Bu aynı zamanda işi yaptıracağınız doğru kişileri bulmanız açısından da önemli. Diyelim çok tutacağını düşündüğünüz bir web projeniz var. Elbette işi yazılımcı, tasarımcı ve editörler yürütecek. Ancak en azından seo, bounce rate gibi kavramları ya da sosyal medya yönetiminin önemini işe girişmeden çözmelisiniz.

Markamın ismi bile hazır (mı acaba?)

Sektörü ve yapılış şekli ne olursa olsun her kurulan işin bir marka adına ihtiyacı var. Belki çoğunuz kendi işini kurma fikri aklına düştüğü anda bir isim  buldu bile. Ama iş, içinize sinen bir ismi bulmakla bitmiyor. Malum her markanın artık bir web sitesi var. Tavsiyemiz, öncelikle düşündüğünüz ismin domaini boş mu onu kontrol edin. Artık uzantıların sayısı arttığı için şanslı sayılırsınız ama bu yine de önemli bir adım. Sonraki aşamaysa bu marka adının başka bir firma tarafından alınıp alınmadığına bakmanız. Misal markanın adı “iş kurmak istiyorum” olacak, şirketi kurduktan sonra bu markayı tescillemeniz gerekecek (şirket kurmak için şart değil ama adınızı başkasının almasını engellemek için gerekli). Bunun için Türkiye Patent Enstitüsü‘nün sitesine bakabilirsiniz.

Param yok ama kredi çekerim

Yapacağınız işin giderlerine göre değişmekle birlikte, cebinizde hiç para yoksa bankadan ya da bir tanıdıktan alacağınız borca güvenerek gözü kapalı girmeyin işe. Ütopik ama diyelim ki hiç harcama yapmanızı gerektirmeyecek bir iş bu, her şeyden önce işiniz belini doğrultana kadar hayatınızı idame edecek bir birikim gerekiyor. Üstelik şu meşhur “öngörülmeyen masraflar”ın bir şehir efsanesi olmadığını, zamanı gelince zımba gibi karşınıza dikileceğini unutmayın.

Çok para kazanmak istiyorum

Bu da laf mı, tabii ki çok kazanmak için iş kurmak istiyorsunuz. Ancak buradaki en önemli parametre, yapacağınız işin pazar payı. Henüz yeni yeni palazlanan bir işe girişmekle, amip gibi türemiş iş sahalarına girmek arasında büyük fark var. Hele bir de devasa bütçeli rakipleriniz varsa, işinizin gerçekten fark edilecek bir marka iddiası olmalı. Özellikle dükkan/ofis açmanızı gerektiren bir işten bahsediyorsak lokasyon da önem arz ediyor. Örneğin ayakkabı mağazası açacaksınız diyelim, tutacağınız yerin kiraları ne kadar, yakınında kaç ayakkabıcı var, insan trafiğinin olduğu bir yer mi, hangi günlerde kalabalık artıyor gibi analizleri işe girişmeden önce iyice düşünmenizde fayda var.

Kervan yolda düzülmüyor maalesef

Evet, iş kurmak istiyorum diye çıktığınız yolda, hafızanızdan silmeniz gereken bir atasözü varsa o da “Kervan yolda düzülür” olmalı! İlle de bir atasözü isterseniz “Evdeki hesap çarşıya uymaz”ı verelim size. Eminiz hepiniz işler yolunda giderse ortalama ne kadar kazanacağını hesaplamıştır. Ancak hayali değil gerçek bir hesap yaptığınızda göreceksiniz ki cebinizde net kalan para olmayacak o. Yapacağınız işe göre hammadeden tutun da toplantılara giderken harcadığınız benzin parasına kadar bir dolu gider çıkacak. Kazancınızla doğru orantılı, KDV, gelir vergisi, stopaj ve olmazsa olmaz muhasebeci (limited ve anonim şirketlerde mali müşavir) gibi sabit ödemeler de cabası. Bu yüzden Ticaret Odası’nın kapısına dayanmadan önce oturup bir planlama yapın. Ama ciddi ciddi tablolu yıllık bir planlamadan bahsediyoruz. Takriben ayda ne kadar kazanırsınız, ofise, elemana, tedarikçiye ne kadar ödersiniz, yılın hangi aylarında çıkış hangi aylarında iniş (tüm etmenleri düşünün) yaşarsınız ve bu kasaya nasıl yansır? Hepsini tek tek yazın ve yıl sonunda elinize geçen para bu kadar çabaya değecek mi karar verin.

İş kurmaya kararlıyım da prosedür ne?

Bu aşamaya kadar emin adımlarla geldiyseniz, tek yapmanız gereken güvenilir bir muhasebeci ya da mali müşavir bulmak. İşinizin niteliği ve ölçeğine göre şahıs mı, adi ortaklı mı, limited mi ya da anonim mi kurmanız gerekiyor buna muhasebecinizle karar verin. Çünkü vergi oranları, açılış-kapanış prosedürleri, minimum sermaye tutarları hatta şirket hesabından para giriş çıkışları bile değişiyor. Örneğin limited şirketin açılış masrafları ortalama 2500-3000 TL arasında değişiyor, gelir vergisi oranı kazancınız ne olursa olsun %20’de sabit, açması kolay ama kapatması bir yılı bulabiliyor, tüzel kişilik olduğu için siz kurmuş olsanız bile kendinize maaş hesabı açmadan harcamalar dışında para çekemiyorsunuz (maaş gösterinde stopajı olacak, ona göre rakam belirleyin) vs. Karar verdikten sonra çoğu işlemi muhasebeci yapsa bile sizi de birkaç prosedür bekliyor. Notere imza vermek, bankaya şirket hesabı başvurusu gibi gibi… Şirket açıldıktan sonra da marka tescili, fatura bastırma, eleman dosyası hazırlama (kullanacaksanız gider pusulası bastırma, noterden onaylatma) gibi işlemler olacak.

 NOT:  Unutmayın; iş kurmak istiyorum diyen girişimciler için KOSGEB gibi devlet ya da kimi kuruluşların hibe yardımları oluyor. Ufak bir araştırma yapmanızda fayda var.

ortak-ofis-750x375

 iş kurmak istiyorum,  iş kurmak istiyorum

 iş kurmak istiyorum,  iş kurmak istiyorum

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

İstanbul'un 9 gözde hobi bahçesi listesi

Sonraki liste

Stand-up camiasının yükselen 6 ismi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!