GEZİYaşam

istiklal caddesi pasajları: 9 pasaj önerisi

KİMİ meyhaneleriyle kimi sahaf dükkanlarıyla ünlü İstiklal Caddesi pasajları… İstiklal Caddesi üzerinde yer alan, mimarisi, geçmişi ve bugünkü canlılığıyla dikkat çeken 9 pasaj:   Tarihi Çiçek Pasajı  √ Atlas Pasajı   Aslıhan Pasajı   Avrupa Pasajı   Rumeli Pasajı   Aznavur Pasajı   Suriye Pasajı   Hazzopulo Pasajı   Markiz Pasajı

√  Tarihi Çiçek Pasajı

Yapımı 1876 yılında biten binanın altında, o dönemde moda olan Paris tarzında düzenlenmiş 24 dükkan, üstünde ise 18 lüks daire vardı. Bugün sazlı-sözlü eğlencenin adresi olmuş durumda. Dokuz tane meyhane bulunuyor. Eskisi gibi çiçekçiler yok ama Çiçek Pasajı Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği, bu pasajın ruhunu korumaya çalışıyor. No 172’de yer alan pasaj, 11.00-00.00 saatleri arasında açık.

 
√  Atlas Pasajı

1877’de inşa edilen pasajın ön tarafında dört kat, arka tarafında üç kat var. Atlas Sineması ve İstanbul Devlet Tiyatrosu Küçük Sahne burada. Çoğunlukla lise öğrencilerini görebileceğiniz pasaj, son yıllarda hediyelik eşya mağazalarıyla dolmuş durumda. Çalıntı ve Pulp gibi birkaç alternatif giyim mağazası var. Girişte sağda yer alan Safahathane, eskisi kadar popüler bir bar değil ama hala aynı keyifte. istiklal caddesi No:131’de yer alan pasaj, 08.00-23.00 arasında açık.

 

 

√  Aslıhan Pasajı

İki katlı pasajın bir girişi Balık Pazarı’nda, diğer Meşrutiyet Caddesi’nde. İki katlı pasaj, sahaflarla dolu. Buradaki ikinci el kitaplar arasında yeni çıkanlar da yer alıyor, basımı bitmiş herhangi bir kitapçıda zor bulacağınız yayınlar da… Tabii ki fiyatlar çok uygun. Çoğunlukla korsan satılmıyor. Bazı sahaf dükkanlarında eski fotoğraf, dergi ve afişler de bulmak mümkün. Sabah 8.00’den akşam 20.00’ye kadar açık.

 

√  Avrupa Pasajı

Galatasaray Lisesi’nin karşı sokağındaki Avrupa Pasajı, diğer pasajlara göre daha turistik bir görüntüsü var. Yemeni, kartpostal, çini gibi eşyalar satan dükkanlar yer alıyor. Lilyum’da çeşit çeşit kilim, Bedesten’de antika çeşitleri bulabilirsiniz. Meşrutiyet Caddesi, No: 8’deki pasajın açık olduğu saatler, 10.30-22.00.

 

√  Rumeli Pasajı 

Fransız Konsolosluğu’ndan Tünel’e doğru giderken hemen sağda yer alan pasaj, 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildi. Üç bloktan oluşuyor ve hediyelik eşyacı, kitapçı gibi dükkanlar var. Haymatlos (canlı müzik sahnesi) veya Tiyatro Kahve (oyuncuların takıldığı kahve) pasajın renkli yerlerinden. 78 numarada yer alan pasaj, sabah 08.00’den gece yarısına kadar açık.

 

√  Aznavur Pasajı

Pasajın dar giriş kapısından itibaren hediyelik eşya, el işleri, seramik ürünler satan mağazalar göze çarpıyor. Alt katta ikinci el kıyafetçiler, takıcılar, çizgi roman ve müzik dükkanları yer alıyor. 1883’te inşa edilen pasajın üst katlarında (dokuz katlı) bugün spor salonundan sanat galerisine kadar farklı işyerleri var. 108 numarada yer alan ve İtalyan mimarisinden izler taşıyan pasaj, 10.00-00.00 saatleri arasında açık.


√  Suriye Pasajı

Türkiye’nin ilk sineması bu pasajda açılmış, çift asansör sistemi ilk bu binada kullanılmış… 1908 yılında inşa edilen pasaj,  İstiklal Caddesi’ni bir taraftan Timoni Sokak’a (Gönül Sokak), diğer taraftan da Derviş Sokağı’na bağlıyor. Suriye Pasajı’nın en ünlü mekanı, kuşkusuz ikinci el kıyafetler satan By Retro. İstiklal Caddesi, No: 348’deki pasajı, 10.30- 21.00 arasında gezmek mümkün.

 


√  Hazzopulo Pasajı 

Meşrutiyet Caddesi ile İstiklal Caddesi’ni birbirine bağlıyor. Meydanında taburelere oturup kahve içmek, sokağın kalabalığından kurtulup dinlenmek isteyenler için ideal. Grande Boulevard Cafe ve Haco Pulo Cafe’yi deneyebilirsiniz. Ayrıca gümüşçüler, aksesuarcılar var. Chris Kami Handmade Jewelery’de değişik tasarımlar bulabilirsiniz. No 116’da yer alan pasaj, 10.00-22.30 arasında açık.

 

√  Markiz Pasajı

Pasaj açıldığı 1840 yılından itibaren sayısız mağazaya ev sahipliği yaptı. Aynalı Çarşı olarak da bilinir. Bir dönemin ünlü Lebon Pastanesi buradaydı. Bu pastanenin yerini 1940’ta Markiz Pastanesi aldı. Markiz, 23 yıl kapalı kaldı ama büyük beklentilerle 2003’te açılsa da ne yazık ki tutmadı. Yemek Kulübü isimli restorana dönüştü. No 172’de hizmet veren pasaja, 09.30-22.30 arasında gidebilirsiniz. Gitmişler elektronik ürünler ihtiyacınız için Darty’e de göz atabilirsiniz!

 

istiklal caddesi pasajları…

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

1 Nisan haftasında 5 sergi açılışı

Sonraki liste

Nisan ayında 6 konser

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!