GEZİ

Kış aylarına uygun günübirlik gezi rotaları

Siz de günübirlik gezi tutkunu musunuz? Haklısınız, İstanbul’a birkaç saatlik mesafede o kadar çok doğa harikası yer var ki… İşte size kış aylarında günübirlik gidilebilecek beş gezi rotası Abant → Kartepe → Sülüklügöl Aytepe Sultanpınar

OFİSTE masa başında, evde TV karşısında insanlıktan çıkıyoruz. Şehir hayatından bir günlüğüne bile olsa kaçmak, insanı yeniliyor, enerji veriyor. O halde hazırlayın çantaları, günübirlik gezi rotanızı belirleyelim.

→ Abant: İstanbul’a yaklaşık üç buçuk saat mesafede Bolu il sınırları içindeki Abant, en bilinen kışlık gezi rotalarından. Göl çevresinde, karlar içinde ortalama iki saatlik bir yürüyüş yapmak mümkün. Göl buz tutmuş olabilir ama buz pek derin olmayacağından üzerinde yürümek tavsiye edilmiyor. Tembeller, gölün çevresindeki otellerde çay-kahve içerek zaman geçirebilir, at veya faytonla gezebilir. Sucuk-ekmeği de unutmamak gerek. Sadece çam ağaçlarının mis gibi kokusunu içinize çekmek için bile bu kadar yolu gitmeye değer. Her doğa turizmi şirketinin her hafta sonu turları oluyor.

→ Kartepe: Kış ayları boyunca her hafta sonu düzenlenen bir diğer tur, İzmit’e bağlı bir dağ olan Kartepe turu. Eğer yürüyüş amaçlı gidiyorsanız, kayak turuna katılmadığınızdan emin olun. Yoksa kendi kendinize dolaşmak zorunda kalırsınız. Yürüyüş turundaysanız, rehberle birlikte ortalama üç saat yürümeyi göze alın. Rehberiniz sizi Kuzu Yayla’ya veya Altıoluk Yaylası’na götürebilir. Geyik Alanı Zirvesi’ndeki manzaranın sizi büyülemesine de aynı şekilde hazır olmalısınız. Yorucu bir günün ardından dönüşte Maşukiye’de alabalık yiyebilirsiniz.

→ Sülüklügöl: Bolu Mudurnu sınırında yer alan Sülüklügöl, bu mevsimde ayrı bir güzel oluyor. Ortalama dört saat yürüyüş yapılan bu turda, her rehber farklı bir güzergah izleyebilir. Ama her güzergahın inişli çıkışlı olacağı kesin. Yine de orta zorlukta olduğunu belirtmekte fayda var. Rehberler, tüm yıl boyunca Sülüklügöl’e gidilebilineceğini ama kış aylarında ortamın daha bir güzel olduğunu söylüyor. Ne olursa olsun gölün çevresinde yemek yemek veya bir şeyler içmek için mola vermek gerek. Manzara harika… Üç yüzyıl önce çöküntü nedeniyle oluşan gölde hala pek çok ağaç gövdesi buluyor.

→ Aytepe: İzmit Yuvacık’taki Aytepe’ye iki buçuk saatlik araç yolculuğundan sonra varılıyor. Yürüyüş parkuru ise bir saatten dört saate kadar değişiyor. Birkaç tane küçük şelale görüp fotoğraf çekme imkanı da var. Karlı zamanlarda burada yürümek ayrı bir keyif. Genellikle turlarda Veysel Amca’nın yerinde mola veriliyor, burada şömine başında çay içiliyor. Civarda yaşayanların çoğu Karadeniz’den gelenler olduğu için kendinizi bir Karadeniz köyünde gibi hissedebilirsiniz.

→ Sultanpınar: Adapazarı, Akyazı Köyü’nde yer alan Sultanpınar Yaylası, 19. yy ortalarında Osmanlı donanmasının kereste ihtiyacını karşılamak için kurulmuş bir yerleşim. Yaylaya çıkarken tarihi kayın ve gürgen ağaçlarını görebilirsiniz. Yürüyüş rotası üç-beş saat arasında. Hava ve grup şartlarına göre değişebiliyor. Ormanlık alanda yürümek ayrıca zevkli.

NOT: Bukla, Tamzara, Arnika, Folklorik bu turları bulabileceğiniz doğa turizmi şirketlerinden.

2 Yorum

  1. […] “Kara doyamadım!” diyenler şu listeye […]

  2. […] yapılıyor. Ve bir hafta sürüyor. Kışın daha kısa turlar denemek isteyenler için de önerilerimiz var. Arkadaşlarınla Paylaş Tags: artvin, ayder, fırtına vadisi, kaçkarlar, karadeniz turu, […]

Önceki liste

Nişantaşı erkek giyim mağazaları

Sonraki liste

Evden çıkmak istemeyenlere en iyi 10 siyah beyaz film listesi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!