SİNEMA

Kısa film festivalinden 6 örnek

 8. Akbank Kısa Film Festivali, 19-29 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. 20 farklı ülkeden 110 filmin gösterileceği festivalden farklı kategorilerde 6 örnek: Maske Sessiz Aynalar Mi Hatice Hayalet Susmaz Sokak

 

 

→ Maske: Yönetmen ve kukla animatörü Quay kardeşlerin, Krzysztof Penderecki tarafından bestelenen müzik eşliğindeki animasyon filmi. Senaryosu Stanislaw Lem’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Film, teknolojik olarak gelişmiş ama aynı zamanda da feodal bir dünyada geçiyor. Güzel Duenna yerine getirmek üzere yaratılmış olduğu görev ile aşk arasında bir seçim yapmaya zorlanacaktır… 20 ve 23 Mart, 13.00’te; 25 Mart 20.30’da izlenebilir.

 

 

 

→ Sessiz: 2008 yılından beri Zeki Demizkubuz’un asistanlığını yapan L. Rezan Yeşilbaş’ın yazdığı ve yönettiği filmde, Belçim Bilgin ve Cem Bender rol alıyor. 2011 yapımı film, 19 Mart’ta saat 15.30’da Festival Kısaları bölümünde gösterilecek.

 

 

 

→ Aynalar – Çirkin Kral Yılmaz Güney: Sinemaya başlayışı, hapishane yılları, yurtdışına kaçışı, yurtdışından yaptığı filmleri, kazandığı ödülleri ve tüm yaşam öyküsüyle Yılmaz Güney anlatılıyor. Belgeselde, Yılmaz Güney’le 1978 yılında hapishanedeyken yapılmış bir söyleşi ilk kez ekranlara geliyor. Güney’in hapishane günlerinden detaylı görüntülerin de yer aldığı bölümde Yılmaz Güney, filmlerini ve yaşadıklarını anlatıyor. Yönetmenliğini Can Dündar’ın yaptığı belgesel, 21 Mart, 15.30’da gösterilecek.

 

 

 

→ Mi Hatice: Hatice her gün kocasını tren istasyonunda bekler. Aralarında sinirli ve hoşnutsuz bir bakışmanın ötesinde hiçbir iletişim yoktur. Hatice daima kocasını takip eder. Rutinleri asla değişmez. Bir yaz günü Hatice sessizliğini bozar… Denis Metin’in yönettiği, senaryosunu  Gaye Boralıoğlu’nun yazdığı filmde, Tülin Özen ve Ahmet Mümtaz Taylan rol alıyor. 20 ve 28 Mart tarihlerinde 15.30’da izlemek mümkün.

 

 

 

→ Hayalet: Esrarengiz bir adam, boş bir evde saklanmaktadır. Polis tarafından aranan adam, aşırı açlık ve korkunun getirdiği bir fantezi dünyasına kapılmıştır. Sonunda kendi karanlık tarafıyla yüzleşir… Güney Kore yapımı filmin yönetmeni, Dahci Ma. 23 ve 27 Mart tarihlerinde, saat 11.00’de gösterilecek.

 

 

 

 

→ Susmaz Sokak: 2011 yaz aylarında İstiklal Caddesi’ndeki sokak müzisyenleri, Beyoğlu Belediyesi tarafından engellenmeye çalışılmıştı. Susmaz Sokak, bu dönemde yaşanılanları gösterirken, sokak müzsiyenlerinin hikayelerini de bu olaylar etrafında anlatıyor. Elif Mermer’in yönettiği film, 19 Mart, saat 20.30’da ve 24 Mart, saat 13.00’da gösteriliyor.

 

 

* Etkinlikler ücretsiz. Davetiyeler etkinlik günü, etkinlik saatinden 1 saat önce Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

** Bunlar sadece birkaç örnek. Programın tamamına bakmayı unutmayın.

Adres: İstiklal Caddesi, No: 8, Beyoğlu Tel: (0212) 252 35 00

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Karaköy sanat mekanı için 6 öneri

Sonraki liste

Saint Patrick's Day için 5 pub

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!