KİTAP

6 çağdaş kadın yazardan popüler öyküler

Füruzan, Sevim Burak, Tezer Özlü, Leyla Erbil, Tomris Uyar, Sevgi Soysal… Her biri kendi edebiyat dilini oluşturarak, yapıtlarıyla Çağdaş Türk Edebiyatı’na yön veren isimler. İşte o isimlerden birbirinden farklı popüler öyküler…

 Füruzan – Parasız Yatılıfuruzan-parasiz-yatili-populer-oykuler

“Gidiyor musunuz? Güle güle. Kapıyı iyice kapayın. Sizden üşüdüm.”

Füruzan, öykülerinde toplumda ezilen, hakkı yenilen, iç dünyaları keşfedilmemiş insanları ele alır. Parasız Yatılı’da ana-kız ilişkileri ekseninde dolaşan birbirinden bağımsız on iki öykü, yalın ve derinlikli anlatımıyla dikkat çeker. Öykülerde yazarın çocukluğuyla ilgili birçok çıkarım yapılabilir.

Sevim Burak – Yanık SaraylarSevim-Burak-Yanik-Saraylar-populer-oykuler

“SİZ, Baron Bahar, Hayatın dehşetini hiç / düşünmüyorsunuz…”

Yazarın ilk kitabı Yanık Saraylar, 1965’te çıktığında yarattığı tartışmalar ve çektiği dikkatle o yılın edebiyat olayı sayılır. Dönemin edebiyat topluluklarının hiçbirinde yer almayan Sevim Burak, bu kitapta umutsuzların, yalnızların, bir köşede ölmeye çekilenlerin dünyalarını yepyeni bir dille anlatır. Okumak istediğiniz popüler öyküler arasında mutlaka olmalı.

Tezer Özlü – Eski Bahçe ~ Eski SevgiTezer-ozlu–Eski-Bahce-Eski-Sevgi-populer-oykuler

“Ben büyüyordum ve o ölüyordu.”

Tezer Özlü, hayatın anlamını arayan ve bu arayışı hayranlık duyduğu üç yazarın (Svevo, Kafka ve Pavese) izlerini sürerek kaleme aldığı yapıtlarında kendi iç dünyasının panoramasını aktarır. İntihar girişiminin ardından yazdığı Eski Bahçe ~ Eski Sevgi’de ölümle yaşamın gölgesinde kalan cinselliği, iğneleyen bir samimiyetle ele alır.

Leyla Erbil – HallaçLeyla Erbil–Hallac-populer-oykuler

“Yıllardır havalandırılmamış bir yatağa girip çıkıyorum. Islak çürümüşlüğüne biçimsizliğim oyulu. Onu güneşlendirmeliydim.”

Leyla Erbil, dinin, ailenin, toplumsallığın, kısacası her türlü kimliğin ürettiği tabularla dolu dünya görüşlerine karşı dilin oturmuş söz kalıplarını değiştirme çabası içinde yeni bir biçim üretir. İlk kitabı Hallaç’ta burjuva yaşantısının yapaylığını ve iki yüzlülüğünü gözlemleriyle verir.

Tomris Uyar – Yürekte BukağıTomris Uyar–Yurekte-bukagi-populer-oykuler

“Radyoda fasıl: Sensiz ey şuh… Saat beş buçuk demek. Yorgunum. Verebileceklerimden, veremediklerimden yorgunum. Biriktirdiklerimden. Bir alsalardı, o yürekliliği gösterselerdi.”

Modern dünyanın gündelik hayatına yaptığı vurgularla iz bırakan Tomris Uyar, hüzün, ironi ve mizah öğelerini iç içe kullanarak gündelik yaşamların ağırlığı altında ezilen şehirli insanların öykülerini anlatır. Yürekte Bukağı, toplumsal gerilimin dorukta olduğu bir dönemde ortaya çıkar.

Sevgi Soysal – Tutkulu PerçemSevgi-Soysal-Tutkulu-Percem-populer-oykuler

“Tutkularımı, birer birer perçemlerinden çıkarıp, mazgaldan aşağı attım… Kentin lağımına karıştılar. OHH BU KADAR dedim… Bu kadardı!”

Popüler öyküler listemizin son durağındayız. Sevgi Soysal, ağırlıklı olarak kendilerinden hoşnut olmayan psikolojiye sahip kadın karakterleri, düşledikleri yaşam şekline kavuşacaklarını düşünerek kurgular. Tutkulu Perçem, önüne çıkan tüm engelleri yıkan, yine de her birine takılıp düşen Soysal’ın yola çıkış öyküsü…

 

Popüler öyküler

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Müzik tarihine adını yazdıran 5 kadın rock grubu

Sonraki liste

Patlıcanla yapılan 6 leziz yemek

Leopold Bloom

Leopold Bloom