SERGİ

Satış rekoru kıracak 6 resim

ÇAĞDAŞ sanat eserlerinin yer aldığı 20. Beyaz Müzayede, yarın akşam gerçekleştirilecek. İşte rekor kırması beklenen 6 çalışma: • Adahan Oteli (Neşe Erdok)  Nirvana (Taner Ceylan)  Rıhtım Sokak (Nedim Günsür)  Eşcinsel ve Denizci (Mehmet Güleryüz)  Vav (Erol Akyavaş)  Peter Halley (Prison Windows)

Adahan Oteli 

(Neşe Erdok)

180×200 cm ebadındaki 2001 tarihli bu başyapıt 200-300 bin TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor. 1940 doğumlu sanatçı, son yıllarda çalışmaları en pahalıya satılan isimlerden biri. Resimlerinde hüzünlü figürleriyle dikkat çeken Erdok, bir röportajında “Çok mutlu olan resim yapmaz, yaşar” demişti.

Nirvana

(Taner Ceylan)

Taner Ceylan, 2011’de Londra’da Sotheby’s Müzayedesi’nde 310 bin dolarla satış rekoru kırmış bir isim. Son dönem en tanınan ressamlarımızdan. 140×200 cm ebatlı, 2008 tarihli ‘Nirvana’ isimli bu çalışması yine çok dikkat çekici. Ve de rahatsız edici… Yerde kanlar içinde birbirine sarılmış olarak yatan iki adamın adeta Nirvana’ya ulaşmasını resmediyor. Eserin tahmini fiyat aralığı 250-350 bin TL.

Rıhtım Sokak

(Nedim Günsür)

Sanatçının, Karadeniz Ereğlisi ve Büyükdere’den esinlenen kıyılar, eski sokaklar ve pazar yerinden kesitler içeren resimlerinin en güzel örneklerinden olan ‘Rıhtım Sokak’ başyapıtı 300-400 bin TL fiyat aralığıyla satışa sunuluyor. Eser, 114×162 cm ebadında ve 1985 tarihli.

Eşcinsel ve Denizci

(Mehmet Güleryüz)

1938 doğumlu sanatçının 1987 tarihli resminin tahmini fiyat aralığı 180-240 bin TL. Türk Çağdaş Figüratif Sanatı’nın ustalarından Mehmet Güleryüz’ün birçok kitabında yer alan, hakkında yerli ve yabancı uzmanlar tarafından methiyeler yazılmış bu ünlü resim, 190x130cm ebadında.

 

Vav

(Erol Akyavaş)

Erol Akyavaş’ın son dönemlerde rekorlar kıran İslami felsefe düşüncesini yansıttığı resimler serisinden 115×115 ebadındaki 1984 tarihli ‘Vav’ isimli eseri de satışa sunulacak eserler arasında. Tahmini fiyat aralığı ise 300-400 bin TL.

 

Peter Halley

(Prison Windows)

Müzayedede dünyaca ünlü isimler de yer alıyor. Peter Halley’in renkli formların yer aldığı bu çalışmasının ismi hiç de akla gelmeyecek türden: Prison Windows, yani Hapishane Duvarları. 2002 tarihli bu resmin tahmini fiyat aralığı 130-170 bin TL. Ayrıca müzayedede Sarah Morris, Thomas Schebitz, Julian Opie, Antonio Segui, Peter Zimmerman gibi ismlerin de çalışmaları yer alıyor.

 

 Not 1: 29 Mayıs Salı akşamı 19.00’da başlayacak etkinlik, Sofa Hotel’de gerçekleştirilecek. Müzayede akşamına kadar tüm bu eserleri Sofa Hotel’deki galeride görmek mümkün.

Not 2: Ana sayfadaki görsel, Julian Opie’nin ‘Madeliene School Girl’ isimli çalışması. Tahmini fiyat aralığı 55-75 bin TL.

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Her mevsim öğlen birası için 4 mekan

Sonraki liste

Belgeselcilere 3 sinema dersi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!