KİTAP

Ölmeden önce okunması gereken 4 Trevanian kitabı

Gerçek adı Rodney William Whitaker olan ancak tüm dünyanın ünlü Şibumi yazarı olarak tanıdığı Trevanian, ölmeden okunacak yazarlar arasında olmalı. Peki önceliği hangi Trevanian kitaplarına vermeniz gerekir? İşte size özenle seçilmiş 4 Trevanian kitabı!

sibumi-trevanian-kitabiŞibumi – İlk basım 1979

Şüphesiz sadece Trevanian’ın değil dünya edebiyatının en popüler kitaplarından biri. Şibumi bir Uzakdoğu felsefesi. En özet haliyle iyiliğe ulaşmanın yolu sadeliktir gibi bir mottosu var. Kitabın antikahramanı Nicholai Hel, profesyonel bir ajan ve onun sayesinde go oyunu, hodo korosu, bask kültürü gibi yepyeni sulara yelken açıyor okuyucu. Hani altı çizilerek okunması gereken kitaplar vardır ya, Şibumi kesinlikle bunlardan biri. Şu alıntı size daha fazla bilgi verebilir:

“Şibumi;  sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır.  O kadar doğru bir söz ki, cesaretle söylenmesine gerek yok. O kadar dokunaklı bir olay ki, güzel olmasına gerek yok. O kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi demek, bilgiden çok anlayış demek. İfade dolu bir sessizlik demek. Kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçak gönüllülük demek. Sanatta Şibumi zarif bir basitliği ifade eder. Buna sabi denir. Felsefedeyse kendini wabi olarak gösterir. Büyük bir ruhsal rahatlıktır ama pasiflik değildir. Bir insanın kişiliğindeyse…nasıl söylemeli… Hakimiyet peşinde olmayan otorite mi? Onun gibi bir şey…”

İnfazcı – 1972infazci-trevanian-kitabi

Okunması gereken dört Trevanian kitabı içinde polisiye kategorisinde yer alıyor İnfazcı. Ve yazarın Trevanian takma adıyla yazdığı ilk romanı. Romanın kahramanı (ya da antikahramanı) Jonathan Hemlock üniversitede sanat dersleri veren bir profesör olduğu gibi aynı zamanda sağlam bir koleksiyoncu ve dağcı. Tabii bu zevklerini gerçekleştirebilmek için para kazanması da gerekiyor. CII isimli casusluk ve istihbaratla uğraşan bir büro keşfediyor Hemlock’u. Onun kontrollü ama bir o kadar da suça ve şiddete olumsuz tepki vermeyen biri olması nedeniyle, suikastlarda para karşılığında kullanmaya başlıyor profesörü. Benzer konular olması nedeniyle Şibumi’den önce yazılmış ve Şibumi’ye hazırlık romanı havası var.

İnci Sokağı – 2005inci-sokagi-trevanian-kitabi

Ölmeden önce okunması gereken dört Trevanian kitabı içinde yazarın ölmeden önce yazdığı son romanı. “Trevanian tiryakisi aslında alışılmadık harika bir tiptir: doğal seçkincidir, sinik olmaktan çok, gerçekçiliğin saldırısına uğramış bir idealistir, farklı bir trampetin temposuna uyarak yürüyen biri olmaktan çok, tek kişilik bir geçit töreninde kendi davulunu çalarak yürüyen kişidir” arka kapağındaki not. Kendi çocukluğuna dair izler taşıyan romanda, babaları tarafından terk edildikten sonra annesi ve kız kardeşiyle zorlu bir yaşamı paylaşan Jean-Luc’un İnci Sokağı’ndaki yoksul ama umutlu dünyası konu ediliyor. Tam anlamıyla hayata karşı ayakta kalma mücadelesi.

 

Katya’nın Yazı – 1983 katyanin-yazi-trevanian-kitabi

En sarsıcı Trevanian kitabı olarak da görülebilir kimi okuyuculara göre.  Sizi sürpriz bir sonun beklediği bu romanda Bask bölgesini mekan seçmiş Trevanian. Genç bir doktor Birinci Dünya Savaşı’nın eşiğinde hayatının ilk aşkını yaşıyor… Ve bu olağanüstü öyküyü İkinci Dünya Savaşı öncesinde anımsadığı şekliyle anlatıyor. Bir aşk romanı görüntüsünde, insan ruhunun derinliklerine iniyor. Umulmadık dönüşlerle sürprizli bir son hazırlıyor.

İLHAM VEREN YARATICI YAZARLIK KİTAPLARI LİSTESİ

Ölmeden önce okunması gereken 4 Trevanian kitabı

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Şarap mantarı ile yapılan 8 yılbaşı süsü

Sonraki liste

Kapalı yüzme havuzu arayanlara 6 seçenek

Eda L.

Eda L.