GEZİ

Tatil için 5 öneri – vizesiz ülkeler 2015

Vizesiz ülkeler,  tatilini farklı bir yerde değerlendirmek isteyenler için oldukça ideal. O zaman hemen harekete geçip, kendinizi deniz kenarında bulabileceğiniz 5 tatil önerimize bir göz atın.

Beyrut (vizesiz 90 gün)

Boşuna Orta Doğu’nun başkenti dememişler… Neden bu yakıştırmaya layık görüldüğünü anlamak için Beyrut’u yaşamak gerek. Tarihi 7 bin yıl öncesine dayanan bu kozmopolit şehirde, modern kısmı olarak bilinen Hamra, eski şehir merkezi Martyrs Meydanı, Harissa, Jeitta Mağarası ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesine de giren Baalbek gibi görülmesi gereken pek çok yer var. Hamra ve Ashrafief gibi hareketli caddelerde şehrin canlı gece hayatına tanık olabilirsiniz. Yemekleri bizim damak tadımıza çok uygun; kısacası kilo alıp dönebilirsiniz. Sahil boyunca oteller ve beach club’lar var.

 

Girne (kısa süreli nüfus cüzdanı yeterli)

Yavru vatan deyip geçmeyin; KKTC uzun yıllardır sakin bir deniz-güneş tatili arayanların tercihi. Zaten Akdeniz’deki en temiz plajlara sahip yerlerden biri. Girne’nin her iki tarafında da, barların bulunduğu ve değişik spor etkinliklerinin yapıldığı plajlar var. Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kıbrıs, 9 bin yıllık bir tarihe sahip. Dolayısıyla Bellapais Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Kantara Kalesi, Antiphonitis Manastırı, Lambousa Kral Mezarları, Barış ve Özgürlük Müzesi gibi yerleri de gezebilirsiniz.

 

 

 

Tunus (vizesiz 90 gün)

Topraklarının tamamı Sahara Çölü’nde bulunan, Kuzey Afrika şehri Tunus‘a yazın en sıcak günlerinde gitmemekte fayda var. Akdeniz’e olan sahili boyunca uzanan plajları tüm yorgunluğunuzu alacak türden. Burası uzun yıllar, eski sömürgecileri Fransızların, Almanların ve İtalyanların yazlığı olarak kullanılmış. Akdeniz kıyısındaki Hammamet, Nebil, Susa, Monastir kentleriyle Cerbe Adası, bugün artık eskisi gibi popüler değil. Sebebi biraz da plansız yapılaşma. Dolayısıyla Tunus’ta tarihi geziye de ciddi zaman ayırmak istiyorsanız tercih etmenizde fayda var.

 

Phuket Adası (vizesiz 30 gün )

Tayland’ın dünyaca ünlü turizm adası Phuket, çıkmışken biraz daha uzaklaşmak isteyenler için tam bir cennet. Sadece doğal güzellikleri değil canlı gece hayatıyla da tüm dünyadan turist ağırlayan bu muhteşem ada, isteyenler için Kata ve Karon gibi sessiz sakin plajlara da sahip. Sınırsız eğlence mekanlarıyla ünlü Patong plajı. Phuket Adası’nda her keseye göre bir tatil planlaması yapılabiliyor; ister bol yıldızlı lüks bir otel tercih edin, ister  Olympos tatilcilerinden olun. Gündüzleri denizin tadını çıkarıp, tapınaklardan yakınlardaki mercan adalarına kadar gezi programları düzenleyebilir; geceleri de yüzlerce restoran ve kulüp arasından kendinize uygun bir yer seçip doyasıya eğlenebilirsiniz.

phuket

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyşeller (vizesiz 90 gün)

Vizesiz ülkeler tatil önerilerimizde son duraktayız. Hint Okyanusu’ndaki bu turizm adaları, bilhassa tropik bölgelere özel ilgisi olanlara şiddetle tavsiye edilir. Yazın en etkin dönemlerinde sıcağın bolca kendini gösterdiği Seyşeller, hem romantik atmosferi hem de eğlence hayatının gelişmişliğiyle tüm tatilcileri kucaklıyor. Girmeye kıyamayacağınız denizi, tam bir doğa harikası kaya manzaraları, dalış ve sörf gibi aktiviteleri, lüks otelleri ve mekanlarıyla gerçekten yaşanması gereken bir deneyim. Yalnız tatil bütçenizi biraz yüksek tutmakta fayda olduğunu belirtelim.

seyseller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar da vizesiz ülkeler;  Antigua ve Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belarus / Beyaz Rusya, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Botswana, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Cook Adaları, Ekvator, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Filistin, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Gürcistan, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Jponya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kosta Rika, Libya, Makao, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Moğolistan, Moldova, Nikaragua, Niue, Palau, Panama, Paraguay, Peru, Ruanda, Rusya, Saint Kitts ve Nevis Adaları, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Sırbistan, Singapur, Swaziland, Şili, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları, Ukrayna, Uruguay,  Ürdün, Vanuatu, Venezuela.

 

lizbon-gorulecek-yer-750x375

 

 vizesiz ülkeler 2015

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Mayıs ayında izlenebilecek 8 oyun

Sonraki liste

Soma faciasına dair hafıza tazelemesi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!