SİNEMA

Woody Allen filmleri deyince akla gelen 10 iddialı yapıt

Woody Allen filmleri hem yönettiği hem de yönetip oynadığı filmler olarak karşımıza çıkıyor. Yarım asırdan fazladır sinemaya emek veren Woody Allen’ın yapıtları arasından seçim yapmak güç olsa da izlemek isteyenler için en iddialı 10 filmini listeledik.

 Love and Death (Aşk ve Ölüm) – 1975

Woody Allen’ın yönetmenliğini yapıp Diane Keaton, Georges Adet ve Féodor Atkine ile birlikte oynadığı film, en eski uzun metrajlı filmlerden. Kara komedileriyle ünlü Allen’ın bu filminde hikaye şöyle: Napolyon, Çarlık Rusya’yı işgal peşindeyken diğer yanda Boris Grushenko adlı korkak bir Rus ülkesini koruması hatta savaşması için zorlanmaktadır. Fransız ordusu, sayıca çok daha fazla ve daha güçlü olduğu için Rusya savaşı kaybeder. Napolyon artık Moskova’ya ulaşmıştır. Boris, savaşmanın bile saçma olduğunu düşünürken, yeni evlendiği genç karısı tek çarelerinin Napolyon’u öldürmek olduğunu söyler. Rusya’nın tarihini komik bir dille anlatan Woody Allen; aşk ve ölüm üzerine de derin bir felsefeyle karşımızda.

Annie Hall – 1977

Yönetip oynadığı filmlerden Annie Hall, Diane Keaton, Tony Roberts ve Carol Kane isimleriyle hayat buluyor. New York’un tanınan komedyenlerinden Alvy Singer’ın anlatıcılığı eşliğinde işlenen film, komedyenin Annie Hall isimli ünlü şarkıcıyla olan ilişkisinin neden sonlandığını sorgulamasıyla başlar. Alvy’nin kadınlarla yaşadığı başarısız ilişkiler Annie ile tanışmasıyla birlikte son bulur. Kendi içinde mutlu ve bir o kadar da tuhaf bir hale gelen ilişkileri, tahmin edilemez bir yöne doğru ilerlemektedir.

Manhattan -1979

Romantik drama türündeki belki de enh çok bilinen filmi Manhattan, 40’lı yaşlarının başında olan Isaac adındaki başarılı bir komedi yazarının hikayesini anlatıyor. 17 yaşındaki bir kızla çıkmakta olan Issac’i etkileyen kişi en iyi arkadaşının metresidir. Bir yandan çok sevdiği New York’u anlatan bir kitap yazmaya çalışan Isaac, diğer taraftan da ayrıldıktan sonra evlilikleri ile utanç verici şeyler yazan eski karısı ile uğraşmak zorunda kalır. Filmde Woody Allen, Diane Keaton ve Michael Murphy’nin oyunculuklarını izliyoruz.

Zelig – 1983

Yine yönetip oynadığı bir filmle devam ediyoruz. Baş rollerinde Mia Farrow, John Buckwalter ve Marvin Chatinover ile birlikte yer aldığı filmin konusu ise şöyle: 1920’lerde, sansasyonel bir karakter olan Leonard Zelig, kimle tanışırsa onun karakteristik özelliklerini taklit eden bukalemun vari bir adamdır. Huzuru ise sadece psikologunun kollarında bulmaktadır. Amerika’nın şöhret ve ün düşkünlüğüyle dalga geçen filmde, tıpkı Yurttaş Kane’de olduğu gibi sahte haber görüntüleri montajlanarak Zelig’in sanki dönemin ünlüleriyle bir arada olduğu sahneler yaratılmış.

The Purple Rose of Cairo (Kahire’nin Mor Gülü) – 1985

Hayal gücünün sınırları olmadığını ispatlayan Woody Allen’ın bu yönünün ortaya koyan filmlerden Kahire’nin Mor Gülü. Bu kez kameranın arkasında kalmayı tercih eden Allen, Mia Farrow, Jeff Daniels, Danny Aiello gibi oyuncularla çalışmış. Filmde  1930’ların ekonomik kriz dönemi Amerikası’nda, çok az para için ölümüne çalışan, işe yaramaz kocası tarafından sürekli taciz edilen mutsuz bir garsonun hikayesi karşımıza çıkıyor. Yani Cecilia’nın. Tek kaçışı, tutku derecesinde sevdiği sinema olan Cecilia, beşinci kez izlediği filmde bir mucizeyle karşılaşır. Filmin kahramanı Tom Baxter perdeden inip gerçek hayata gelir birden bire. Bir yanda Cecilia’ya aşık olduğu söyleyen karakter, diğer yanda Cecilia’ya ilan-ı aşk eden bu karakterin oyuncusu, öte yanda da kocası… Cecilia için zor bir seçim kapıdadır!

Hannah and Her Sisters (Hannah ve Kız Kardeşleri) – 1986

Başrollerinde  Dianne Wiest, Woody Allen, Max von Sydow ve Mia Farrow’un yer aldığı filmde aile, ilişkiler ve fedakarlıklar masaya yatırılıyor. Allen Interiors?dan sonra yine birbirinden farklı üç kızkardeşin hikayesini anlatıyor. Merkezde Hannah olmak üzere kızkardeşleri Holly ve Lee’nin birbirleriyle ve erkeklerle olan ilişkileri üzerinden giden filmde Allen komediyle dramayı harmanlıyor. Ailenin en mükemmeli ve kızkardeşlerinin kıskandığı Hannah; iyi bir eş, iyi bir kardeş, iyi bir anne ve başarılı bir aktristtir. Lee kendisinden yaşça büyük bir adamla bir ilişki yaşamaktadır. Holly ise hiçbir işinde ve ilişkisinde dikiş tutturamayan en küçük kardeştir. Ancak Hannah’nın hayatı aslında o kadar da mükemmel değildir çünkü kocası uzun zamandır kızkardeşi Lee’ye aşıktır. Bir yandan da Hannah’nın eski kocası Mickey hayatın anlamını aramaktadır.

Manhattan Murder Mystery – 1993

Woody Allen, Diane Keaton ve Jerry Adler’in birlikte kamera karşısında geçtiği komik bir cinayet öyküsü. Woody Allen filmleri içinde kendini Allen’ın zekasıyla ve sivri diliyle belli etiği özel filmlerden. Konusu şöyle:  Orta yaş krizinin buhranları ile boğuşan Lipton çiftinin hayatı alt kata taşınan yaşlı bir çiftle birlikte birdenbire değişir, heyecana kavuşur. Daha bir hafta geçmeden komşu çiftten yaşlı kadının ölmesi, Carol’da bir türlü engel olamadığı paronayaların gelişmesine neden olur. Yaşlı adamın şüpheli bulduğu davranışlarından tedirgin olan Carol, Sherlock Holmes misali dedektifliğe soyunur. Larry’nin, bu konuyu fazla abarttığı konusundaki uyarılarının hiçbirini dinlemeyerek delil peşinde koşan ikili, kendilerini tam bir cinayet komedisinin ortasında bulurlar.

Match Point (Maç Sayısı) – 2005

Woody Allen filmleri içinde “zımba gibi film” diyebileceğimiz özel bir yapıt Maç Sayısı. Hiç tenis oynarken ya da tenis maçı izlerken böyle bir benzetme düşünmüş müydünüz bilinmez ama Woody Allen bu, yakalamış hemen!  Jonathan Rhys Meyers, Scarlett Johansson, Emily Mortimer’ın baş rollerini paylaştığı filmde Allen yine kamera arkasında sadece ve bu Londra’da çektiği ilk film. Filmin konusuna gelince… Bir tenisçi olan Chris hayatı boyunca şansı yaver gittiği için kıskanılmıştır. Özellikle en yakın arkadaşı Tom’un kız kardeşi Chloe ile evlenmeye kalkıp büyük bir servetin ortaklarından biri olma şansını yakalayınca. Chris’in hayatının en mutlu günleri olması gereken evlilik aşamasında hayaller, Tom’un rüyaları bile süsleyecek derecede güzel nişanlısı ile tanışınca sona erer. Hayranlık kısa süre sonra takıntı boyutunda tutkuya dönüşecek ve Chris’i zor bir seçime zorlayacaktır.

Whatever Works (Kim, Kiminle, Nerede) – 2009

Romantik komedi türündeki bu filmde Larry David, Adam Brooks, Evan Rachel Wood’u izliyoruz baş rollerde. Whatever Works zengin bir yaşam süren Boris Yellnikoff’un, bir gece evinin girişinde Melodie isimli genç bir kızla karşılaşmasıyla başlıyor. Evinden kaçan genç kız Boris’e onu içeri alması için yalvarmaktadır. Genç kızdan yardımını esirgemeyen Boris’in hayatı Melodie’yi arayan sorunlu anne babası ortaya çıkınca karışıyor.

Midnignht in Paris (Paris’te Gece Yarısı) – 2011

Ve tabii ki Paris’te Gece Yarısı… Yıl sıralaması nedeniyle sona almış olsak da sadece Woody Allen filmleri arasında değil, son yılların en iyi filmleri arasında önemli bir yere sahip.  Owen Wilson, Rachel McAdams ve Michael Sheen’in unutulmaz oyunculukları ve Allen’ın hayal gücü ile hepimizi sihirli bir dünyaya götüren filmin hikayesi şöyle:  Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez’in babasının iş gereği Paris’e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil’in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir. Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir.

 NOT: Filmlerin IMDB puanını görmek için buradan bulabilirsiniz.

EN İDDİALI FERZAN ÖZPETEK FİLMLERİ

 Woody Allen filmleri deyince akla gelen 10 iddialı yapıt

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

İstanbul'da outlet AVM arayanlara 8 öneri

Sonraki liste

Keşfetmeniz gereken 6 kırtasiye

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!