KİTAP

İlham veren yaratıcı yazarlık kitapları

Okuduğunuz herhangi bir kitap, izlediğiniz bir film, dinlediğiniz bir şarkı veya başınızdan geçen bir olay size yazma isteği uyandırıyor olabilir. Ama nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız yaratıcı yazarlık üzerine yazılmış bu kitaplar size yol gösterecek.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık

Murat Gülsoy

Yaratıcı yazarlık dersleriyle de tanınan Murat Gülsoy’un bu derslerine katılamayanlar mutlaka okumalı. Gülsoy, Büyübozumu adını verdiği kitabında, yazı yoluyla yeniden kurmanın araçlarını, yöntemlerini sorgularken, bir büyüyü bozuyor. Yani okuyanla yazan arasındaki sessiz anlaşmanın kurallarını fark ettirmeden yıkıyor. Kısacası hikayesi olan ve yazmak isteyenlere yol göstermeyi amaçlıyor. Bu kitabı kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazan Murat Gülsoy,  ilk romanı Bu Filmin Kötü Adamı Benim ile Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer görülmüştü. Can Yayınları, 18 TL.

 

Yazar Olabilir miyim?YARATICIYAZARLIK

Semih Gümüş

“Yaratıcı yazarlık öğrenilir mi?” Semih Gümüş kitabında şöyle yanıtlıyor: “Doğru bir okuma biçimi edinmiş, dolayısıyla okuduklarının anlamlarını kendi başına sökebilen ve kendi yazdıklarını bütün yazınsal öğeleri soyutlayarak çözümleyebilen, eleştirebilen yazar adayı, aynı zamanda okumayla yoğun ve sürekli bir ilişki içinde yaşamayı başarabilirse, yazmayı da er geç başarır.” Kitapta, nasıl karakter kurgulanacağı, olay örgüsü, mekan seçimi, yayımlama imkanlarıyla ilgili merak ettiğiniz hemen her bilgiyi bulabilirsiniz. Notos Kitap, 15 TL.

 

Virginia Woolf’tan Yazarlık DersleriVirginia Woolf'tan Yazarlık Dersleri

Danell Jones

Kadınlara söylediği “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!” cümleleriyle tanınan Virginia Woolf’un yazarlık ve yazma sanatı üzerine düşüncelerinden esinlenerek kurgulanmış bir kitap bu. Yedi bölümden oluşuyor ve her bölümün sonunda Woolf’un kendi yazı alıştırmalarından seçtiği örneklerle tavsiyeleri yer alıyor. Kısacası Woolf’u sanki bir derste dinliyormuş gibi hissediyorsunuz. Timaş Yayınları, 13 TL.

 

Yaratıcı Yazarlıkstephenmay

Stephen May

Niçin yazıyoruz, fikir üretme ve ilham alma, dergi makalesi, kısa öykü, şiir, kurmaca dışı yazı ve yaratıcılık, gezi yazarlığı, blog yazarlığı, çocuk kitabı yazarlığı, romana giriş, uyum, karakter yaratmak, olay örgüsü, diyalog, dizi senaryosu, yayınevleri gibi bölümlerden oluşuyor. Yani tahmin edeceğiniz üzere, yazıyla ilgili pek çok bilgi var. Öte yandan yazı konusunda kendinize güveninizi artıracağı kesin. Çünkü Stephen May, yazmanın aslında tahmin edilenden daha kolay olduğunu savunuyor ve önerilerini aktarıyor. Optimist Kitap, 29 TL.

 

Yazma Sanatı (On Writing)yazma-sanati

Stephen King

“Masanızı odanızın en dipteki köşesine yerleştirin ve her yazı yazmaya oturduğunuzda, masanın neden odanın ortasında durmadığını kendinize hatırlatın. Yaşam, sanatı destekleme sistemi değildir. Bunun tam aksidir…” diyor kitabında dünyaca ünlü yazar Stephen King. Yazı yazma tutkusunun çocuk yaşlarında nasıl başladığından alkol ve uyuşturucuyla mücadelesine kadar kendi hayatından yola çıkarak yazmış. Böylece yazı yazma sanatının basit araçlarının neler olduğunu ve bunları nasıl kullanacağımızı anlatmak istemiş. Altın Kitaplar, 18 TL.

 

İnsan Ruhunun Haritasıkitap_binsan-ruhunun-haritası(1)

Ahmet Ümit

Bunu direkt yaratıcı yazarlık üzerine bir rehber kitap olarak tanımlamak doğru olmaz. Ahmet Ümit’in pek çok kitabında yazarın kendini Tanrı yerine koyduğu benzetmesi vardır. Ahmet Ümit bu kitapta, hem bu söylemi açıyor hem de onun yazarlık serüveninin nelerden etkilenerek oluştuğunu anlıyorsunuz. Aynı zamanda Mevlana’dan Marks’a, Tevrat’tan Dostoyevski’nin metinlerine kadar bir anlam arayışına şahit oluyorsunuz. Çünkü hepsinde kendinizden bir şeyler buluyorsunuz. Kesinlikle ufuk açıcı bir kitap… Everest Yayınları, 11 TL.

 

SENARYO YAZMAK İSTEYENLERE 5 KİTAP ÖNERİSİ İÇİN TIKLAYIN

 

Yorum yapılmamış

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

11 ünlünün gelinlik seçimleri- ünlülerin gelinlikleri

Sonraki liste

İstanbul'da en popüler 3 enerji terapisi adresi

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!