KİTAP

Yeni çıkan 5 yaz kitabı

Biyografiden romana popüler bilimden reklamcılığa farklı ilgi alanlarına göre 5 yeni yaz kitabı: • Can Dostum • Kızım Amy • Ruhi Mücerret • Bırak Dağınık Kalsın • Gerçek Mad Men

 

ROMAN

Can Dostum (Bir Sevgi Romanı)

Köpekler hakkında bir roman, insan hayatının en derin meselelerinden biri olan “Neden buradayız?” sorusuna cevap verebilir mi?  2006’da Ulusal Köşe Yazarları Derneği’nden En İyi Mizah dalında ödül alan ve 2011’de Yılın Köşe Yazarı seçilen W. Bruce Cameron, bu soruyu cevaplıyor. Üç kez ölüp, her seferinde bambaşka bir hayata doğan bir köpeğin gözünden dünyanın nasıl hem sevgi dolu hem de acımasız bir yer olabileceği anlatılıyor. Yabancı Yayınevi, 19 TL.

 

 

BİYOGRAFİ

Kızım Amy

23 Temmuz 2011’de Londra’daki evinde hayatını kaybeden Amy Winehouse’un babasının kaleme aldığı bu kitap, ünlü yıldızın hakkında çıkan söylentilere karşı gerçekleri anlatmak için yazılmış. Amy’nin şöhret basamaklarını çıkışı, ilaç bağımlılığı, kocası Blake Fielder-Civil’la çalkantılı aşk yaşantısının da yer aldığı kitap, adı gibi oldukça naif… Zaten Mitch Winehouse bu kitapla kızının ölümünün acısını bir nebze olsun hafiflettiğini söylemiş. Pegasus Yayınları, 22 TL.

 

 

ROMAN

Ruhi Mücerret

Murat Menteş’in farkını okuyan bilir, anlatılmaz yaşanır. Eh artık Ayşe Arman’a röportaj verdiğine göre hatırı sayılır bir okuyucu kitlesi olduğunu kabul etmek gerek. Kendisi ‘star-yazar’ kategorisine girer mi emin değilim ama yeni romanı Ruhi Mücerret’te, İstiklal Harbi’nin son gazisi, 100 yaşındaki bir millî kahramanın nasıl olup da bir dünya starına dönüştüğü anlatılıyor… April Yayıncılık, 19 TL.

 

 

 

POPÜLER BİLİM

Bırak Dağınık Kalsın (Gündelik Hayata Dair 104 Bilimsel Gerçek)

Neden tatlı sözleri sevgilimizin sol kulağına fısıldamalıyız? Neden işe yaşlı insanları almalıyız? Diş fırçanızı ne kadar zamanda bir değiştirmeliyiz? Birbirinden çok farklı bu gibi sorular, Bırak Dağınık Kalsın’da cevaplanmış. Üstelik bilimsel açıklamalarla. Rik Kuiper ve Tonie Mudde, gündelik hayatta işimize yarayacak bilgiler veriyor. Tam sahilde okumalık! NTV Yayınları, 15 TL. 

 

REKLAMCILIK

Gerçek Mad Men (Madison Bulvarı’nın Altın Çağının Olağanüstü Öyküsü)

“1950’lerde New York’ta beyaz, yakışıklı ve zeki bir reklamcıysan eğer, tarihe geçmişsin demektir” diyor Andrew Cracknell kitabının önsözünde. Reklamcılığın en büyük isimleri Don Draper ve David Ogilvy’den tutun da kariyerine ajans sekreterliğiyle başlayıp baş metin yazarlığına yükselen nice ismin gerçek hikâyesi anlatılıyor. MediaCat Kitapları, 20 TL.

 

Yeni çıkan 5 yaz kitabı…

1 Comment

  1. 03/09/2013 at 7:25 pm — Reply

    Can Dostum ismiyle çevrilen ve asıl adı A Dog’s Purpose olan kitabı köpek severler haricindeki insanlara da özellikle tavsiye ediyorum. Sürükleyici ve hafif fantastik bir anlatımı var. Çevirisi de oldukça akıcı.

Yorum yaz

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Önceki liste

Gezi olaylarının ardından: 6 Gezi Parkı sanat çalışması

Sonraki liste

Yazmacılık için 4 atölye

Listemis

Listemis

Listemis, akla gelen her alanda listeler üretir. Yeme-içmeden geziye, kültür-sanattan modaya kadar her konuda en iyiyi, en popüleri, en günceli takip eder, sizin için sıralar…
Her biri nesnel olmaya çalışan oldukça öznel listelerdir!